Jak wybrać mikroapartament pod wynajem?
Inwestycje w nieruchomości są obecnie bardzo popularne i coraz więcej osób decyduje się na nie. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, a jedną z nich są kwestie finansowe. W wielu przypadkach taki interes opłaca się dwóm stronom. Tak jest między innymi w sytuacji wynajmowania mikroapartamentów. Najpierw warto jednak dowiedzieć się, jak dokonać odpowiedniego wyboru tego rodzaju nieruchomości.
Czym jest mikroapartament?
Tak naprawdę trudno znaleźć książkową definicję tego słowa. Sugerując się dosłownym znaczeniem, można dojść do wniosku, że mamy do czynienia z małym apartamentem. Czy to prawda? Nie do końca. Wprawdzie faktycznie rozmiar tego typu mieszkań jest niewielki, aczkolwiek nie posiadają one luksusowych warunków, co nie jest jednak absolutnie wadą. Taki jest właśnie zamysł — mikroapartamenty są głównie przeznaczone do wynajmu dla studentów, singli, czy osób mieszkających samemu, którzy nie dorobili się jeszcze tak dużej gotówki, aby dokonać zakupu większego mieszkania. Dla wielu takich ludzi to niezwykle atrakcyjna alternatywa i dzięki temu z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Zazwyczaj powierzchnia takich lokali nie przekracza trzydziestu metrów kwadratowych.
Jakie cechy powinien mieć mikroapartament pod wynajem?
Skoro już wiemy, czym jest mikroapartament, to można przejść do kolejnego istotnego zagadnienia. Warto poznać cechy, którymi powinna charakteryzować się taka nieruchomość przeznaczona pod wynajem. Wyżej wspomnieliśmy już o niedużym jej rozmiarze, bo jest to kluczowy element, ale nie jedyny. Żeby znaleźć osoby zainteresowane takim lokalem, trzeba w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Często ludzie zniechęcają się po zdaniu sobie sprawy, że muszą sami zadbać o wyposażenie wynajmowanego mieszkania. Należy więc zapewnić wszystkie potrzebne urządzenia, a także umieścić meble. Im wyższe standardy, tym większa szansa na znalezienie chętnej osoby do wynajmu.
Kluczową rolę odgrywa też lokalizacja. Duże miasta najbardziej przyciągają zarówno turystów, jak i studentów. Atrakcyjna okolica ma dla tych osób priorytetowe znaczenie i warto mieć to na uwadze przy wybieraniu mikroapartamentu. Bliskie sąsiedztwo restauracji, sklepów i miejsc rozrywkowych znacząco zwiększa zainteresowanie nieruchomością. Nie trzeba wtedy tracić czasu i pieniędzy na długie i kosztowne dojazdy.
Rosnąca popularność mikroapartamentów
Wprawdzie mikroapartamenty nie są teraz najpopularniejsze na rynku nieruchomości, aczkolwiek cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Co jest tego powodem? Po pierwsze zysk finansowy. Mnóstwo osób decyduje się na wynajęcie mieszkanie, a nie na jego kupno. Dlaczego? Do zakupu danej nieruchomości potrzeba dużej ilości gotówki. Jednorazowo wpłata kilkuset tysięcy złotych okazuje się dla większości społeczeństwa nierealna do spełnienia. Wtedy z pomocą przychodzi opcja wynajmu. Łatwiej jest dokonywać miesięcznych, mniejszych wpłat.
Co ciekawe, zysk odnosi także najemca. W ostatecznym przeliczeniu wielokrotnie okazuje się, że więcej zarabia się poprzez wynajem mieszkania niż jego sprzedaż. Jak wytłumaczyć taką sytuację? Kupno przez kogoś nieruchomości wiąże się z tym, że transakcja jest jednorazowa i nie ma szans na kolejne benefity. Natomiast wynajem może trwać przez nieograniczoną ilość czasu — miesiąc, pół roku, rok, pięć lat, a nawet całe życie. Jest to więc wymarzona szansa na stały, dodatkowy przychód. Więcej na ten temat przeczytasz na https://republikawnetrz.pl/blog/czy-mikroapartament-moze-byc-oplacalna-inwestycja/.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.