Jak mądrze oszczędzać w gospodarstwie domowym?

0
1050

W każdym gospodarstwie domowym można wprowadzić dobre praktyki, które sprawią, że zarządzanie domowymi finansami będzie bardziej racjonalne. Sposobów na oszczędzanie zwykle szukają te rodziny, u których wydatki nieustannie przewyższają dochody. Warto jednak, aby wszyscy wprowadzali, na co dzień mądre gospodarowanie dostępnymi zasobami.

Budżet domowy

Każdy, kto chce zacząć oszczędzanie powinien prowadzić budżet domowy. Nie jest istotna forma, w jakiej będzie to robione. Budżet można prowadzić w zeszycie, w arkuszu kalkulacyjnym albo korzystając z aplikacji na telefon. Każdy taki budżet ma podobną konstrukcję. Chodzi w nim o to, aby zestawiać dochody z wydatkami i widzieć na bieżąco ile wydało się już pieniędzy a ile jeszcze zostało. Jest niezmiernie ważne, aby wydatki podzielone były na mniejsze kategorie takie jak: żywność, chemia, odzież, opieka medyczna, utrzymanie domu i samochodu, rozrywki, wyjazdy. Wystarczy przez kilka tygodni notować swoje wydatki na podstawie paragonów by móc dostrzec pewne tendencje. Gdy mamy wszystko czytelnie rozpisane od razu widzimy, gdzie wydajemy za dużo pieniędzy i gdzie jest miejsce na oszczędności.

Jak możemy oszczędzać w domu?

Warto oszczędzać przede wszystkim na rachunkach. Jeśli wiec chodzi o prąd to należy wymienić oświetlenie na energooszczędne i nie postawiać urządzeń w stanie czuwania. Z kolei wodę możemy oszczędzać poprzez korzystanie ze zmywarki, zamontowanie perlatorów na kranach i zmianę nawyków. Chodzi przede wszystkim o to, by zakręcać kran w czasie mycia zębów i zamienić długie kąpiele w wannie na krótkie prysznice. Jeśli w najbliższym czasie kończy się umowa z dostawcą telewizji kablowej i Internetu to warto ją renegocjować a jeśli to nie będzie możliwe trzeba poszukać tańszego dostawcy. Pewne kwoty można też zaoszczędzić na samochodzie poprzez zakup tańszego OC, wykorzystywanie kart lojalnościowych przy zakupie paliwa oraz z rezygnację z jazdy samochodem na rzecz roweru czy pieszych spacerów.

Oszczędzanie na zakupach

Zakupy to czas, kiedy możemy zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Przede wszystkim nie warto nabywać spontanicznie odzieży i dóbr trwałego użytku. Przed zakupem należy się zastanowić czy faktycznie potrzebujemy danej rzeczy i sprawdzić najpierw, jakie są ceny w sklepach internetowych. Idąc na zakupy spożywcze należy zawsze zabierać listę i nie ulegać pokusie licznych promocji. Wyjścia rozrywkowe można realizować a ramach kuponów rabatowych dostępnych w sieci. Ponadto warto pamiętać, że jest wiele dobrych sposobów na bezpłatne rozrywki jak chociażby darmowy dzień w muzeach.

Leave a reply