Karty Kredytowe – czy warto z nich korzystać?
W przypadku kart kredytowych mamy do czynienia zarówno z ich zwolennikami, jak i przeciwnikami. Najgorsze opinie na ich temat, najczęściej usłyszeć możemy od tych osób, które albo nigdy nie miały okazji z nich korzystać, albo po prostu korzystały z nich w sposób nie umiejętny.
Czy można korzystać z karty kredytowej nie umiejętnie? Okazuje się że można, a co więcej korzystanie z karty kredytowej w nie przemyślany sposób narazi nas na nie potrzebne koszty, które będziemy musieli ponieść. Niemal każdy produkt finansowy posiada swoje wady i zalety. Prawdę mówiąc, każdy z nich powinien posiadać dobrze napisana instrukcję obsługi. Dotyczy to również karty kredytowej.
Jak nie korzystać z karty kredytowej?
Karta Kredytowa daje nam szereg dodatkowych możliwości, które możemy wykorzystać na kilka różnych sposobów. Jednak zanim zdecydujemy się korzystać z karty kredytowej, warto najpierw dowiedzieć się, jak nie powinniśmy wykorzystywać karty kredytowej.
Nie wypłacaj gotówki kartą kredytową – chyba największy błąd jaki popełnia większość osób korzystająca z karty kredytowej. Możemy się przez to narazić na dodatkowe koszty. Należy tu jednak zaznaczyć na wstępie, że są karty kredytowe które odbiegają od tej reguły i można za ich pomocą wypłacać gotówkę z bankomatów bez dodatkowych i dużych opłat. Są to jednak nieliczne przypadki, więc jeśli chcielibyśmy posiadać kartę kredytową która będzie posiadała takie udogodnienie, powinniśmy sobie takiej karty kredytowej poszukać.
Jak informuje portal Portfel24, niektóre prowizje z bankomatów w przypadku kart kredytowych bywają naprawdę wysokie, szczególnie jeśli do wypłaty gotówki użyjemy bankomatów sieciowych np. Planet Cash czy Euronet.
Jeśli masz kartę kredytową, to staraj się z niej korzystać – jeśli już decydujemy się na posiadanie karty kredytowej, to warto z niej aktywnie korzystać. Duża część banków nalicza miesięczną opłatę za kartę kredytową, w momencie kiedy przestaniemy aktywnie korzystać z karty kredytowej.
Jak korzystnie płacić kartą kredytową?
Karta kredytowa daje nam to udogodnienie, że nie musimy wydawać własnej gotówki, by sfinansować jakiś zakup. Kupujemy dowolny produkt czy to w sklepie, czy przez internet, a płacimy za niego później. Co więcej, spłatę zadłużenia na karcie możemy dokonać na dwa różne sposoby. Jeśli chcemy by bank nie pobrał od nas żadnej dodatkowej prowizji za transakcję, możemy skorzystać tzw. okresu bez odsetkowego. W przypadku kart kredytowych wynosi on nawet do 58 lub 60 dni. Tyle mamy czasu by spłacić całą wydaną wcześniej kwotę, jeśli chcemy uniknąć dodatkowych odsetek.
Nasze zadłużenie na karcie możemy również spłacać w wygodnych ratach. Dlatego „wygodnych”, ponieważ nie są to raty miesięczne jakie znamy z kredytów czy pożyczek. Spłata na karcie kredytowej może się odbywać w dowolnych kwotach, spłacanych miesięcznie. Poszczególne wpłaty możemy więc uzależnić od naszych miesięcznych wydatków. W miesiącach kiedy wydajemy więcej, możemy płacić tylko samą kwotę minimalną jaką wyznaczył nam bank, a w innych miesiącach spłacać większe kwoty.
Czy istnieją karty kredytowe za 0 zł?
Faktycznie istnieją karty kredytowe, które nie posiadają opłaty miesięcznej za utrzymanie karty. Takie oferty to jednak nieliczne przypadki. W przypadku większości kart kredytowych banki pobierają opłatę miesięczną, która może wynosić od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Możemy takiej opłaty jednak uniknąć, jeśli będziemy aktywnie korzystać z karty. Zazwyczaj wystarczy dokonanie transakcji bezgotówkowej za pomocą karty za 1000 czy 2000 zł miesięcznie, by bank nie naliczył nam opłaty miesięcznej.
Dodatkowe bonusy do karty kredytowej
To nie wszystkie korzyści które wynikają z posiadania karty kredytowej. Niektóre z banków udostępniają specjalne programy bonusowe, w ramach których jesteśmy dodatkowo wynagradzani za aktywne korzystanie z karty kredytowej. Każda transakcja bezgotówkowa przynosi nam dodatkowe punkty, które później możemy wymieniać na vouchery, bilety oraz nagrody rzeczowe, takie jak tablety, odtwarzacze dvd czy inne ciekawe nagrody.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://rowniwbiznesie.pl/