To powinien być standard wśród wykonawców fotowoltaiki. Szkoda, że nie wszyscy oferują aż tyle
Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to niemały wydatek. Dlatego niezwykle ważne jest, aby klient od początku do końca był zaopiekowany, a ponadto, aby wykonać wszystkie niezbędne etapy zarówno przed jak i po montażu instalacji.
Audyt, czyli analiza potrzeb klienta
Pierwszym krokiem, który powinna podjąć firma po otrzymaniu zlecenia, jest audyt, czyli szczegółowa analiza potrzeb klienta. Mówiąc prościej, firma powinna określić jakie zapotrzebowanie na energię elektryczną ma klient, ustalenie, jaką powierzchnią klient dysponuje pod konstrukcje i rozważenie najlepszej opcji montażu instalacji. Dobranie odpowiedniego miejsca na instalacje fotowoltaiczną jest niezwykle ważne i wpływa na nie, wiele czynników takich jak:
– Rodzaj i stan dachu
– Spad dachu jego kąt nachylenia oraz kierunek
– Analiza nasłonecznienia miejsca oraz jego zacienienie
Na podstawie powyższych czynników dobiera się odpowiednią lokację oraz rodzaj instalacji (instalacja może być naziemna jak i dachowa)
Dobranie odpowiednich komponentów
Kolejnym krokiem oczywiście jest dobranie odpowiednich komponentów. Jedną z najważniejszych spraw jest dobranie odpowiedniego inwertera do instalacji, gdyż to właśnie on przekształca prąd stały uzyskany z paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny, z którego korzystamy na co dzień. Następnie przechodzimy w fazę projektowania, w której specjaliści, dzięki pomiarom uzyskanym na miejscu instalacji u klienta, wykonują projekt, który następnie trafia w ręce inżyniera odpowiedzialnego za wykonanie instalacji. Oczywistą sprawą jest to, aby wszystkie osoby odpowiedzialne za instalację miały odpowiednie uprawnienia oraz wykształcenie.
Firma odpowiadająca za wykonanie zlecenia instalacji PV powinna także zatroszczyć się o wszystkie pozwolenia oraz zgody, aby instalacja spełniała swoje zadanie w 100%, powinna także przedstawić kosztorys oraz harmonogram prac, a także przygotować stosowną umowę dla klienta.
Montaż instalacji zgodnie z projektem
Po wykonaniu części teoretycznej przychodzi czas na praktykę, czyli montaż instalacji zgodnie z projektem i harmonogramem prac przez odpowiednio wykwalifikowaną ekipę montażową. W momencie, kiedy instalacja jest już gotowa, przychodzi czas na sprawdzenie poprawności jej działania i przekazanie niezbędnych informacji co do jej użytkowania. Poprawnie działającą instalację należy odebrać oraz zgłosić do dystrybutora energii elektrycznej.
Ważne jest również, aby firma wykonująca montaż instalacji posiadała odpowiedni pakiet gwarancyjny i obsługę posprzedażową. Klient powinien również otrzymać od firmy informację, jak wygląda proces zgłaszania usterek po ustaniu okresu gwarancyjnego.
Z perspektywy klienta oczywiście większość firm oferuje powyższe standardy, jednak nie każda firma faktycznie takie standardy utrzymuje. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji,
której firmie klient powierzył zadanie wykonania instalacji PV, dokładnie ją „prześwietlić” pod względem standardów, jakie oferuje faktycznie, a nie tylko w broszurach reklamowych. Przykładem firmy utrzymującej wysokie standardy jest Eco-Team z siedzibą w Częstochowie. Firma działa ponad 10 lat na rynku, ma za sobą ponad 30 tys. wykonanych instalacji OZE oraz setki zadowolonych klientów.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.