windykacja należności

Windykacja należności- jakie trudności możemy napotkać podczas odzyskiwania zadłużenia?

0
631

Ciekawe co odpowiedziałaby większość osób na pytanie, co to jest windykacja należności? Mimo iż jest to dosyć popularne stwierdzenie, to jednak z pewnością znalazłaby się część osób, która nie jest świadoma, co to właściwie jest i jak należy rozumieć to pojęcie. Dlatego my postaramy się dzisiaj to w bardzo prosty sposób wytłumaczyć. A więc z windykacją należności mamy do czynienia tylko wtedy, kiedy jakaś osoba pozostaje dłużnikiem. Dzieje się to w sposób taki, że osoba ta nie spłaca swoich zobowiązań.

Początkowym etapem w takiej sytuacji, kiedy termin spłaty zobowiązania nie został uregulowany w terminie następuje wysłanie do takiej osoby zawiadomienia do zapłaty. Jeśli to także nie odniesie sukcesu wtedy właśnie następuje windykacja należności. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby zajęła się tym po prostu firma windykacyjna. Jednak, jeśli czujemy się na siłach możemy całego tego procesu dokonywać na własną rękę.

Windykacja należności- jakie są jej rodzaje?

Temat windykacji staje się niestety coraz bardziej popularny ze względu na rosnące zadłużenia firm. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że możliwości tego w jakiej postaci zostanie przedstawiona windykacja należności jest więcej niż jedna. Dokładniej istnieją aż trzy rodzaje takiej windykacji. Pierwsza z nich jest najbardziej pożądana dla wszystkich, jednak w niektórych sytuacjach już po prostu nieskuteczna. Mianowicie chodzi o windykację polubowną. Odbywa się ona oczywiście dzięki porozumieniu stron i dogadaniu się na dodatkowy termin spłaty. Jednak bardzo często niestety to nie wystarcza. Kolejnym rodzajem jest windykacja sądowa. Stosowana jest w momencie, kiedy poprzednia nie odniesie zamierzonego celu. Jednak windykacja polubowna jest konieczna we wcześniejszym wykonaniu, aby mogła odbyć się windykacja sądowa.

Ostatnią z możliwych jest windykacja komornicza. I jest to już po prostu ostateczność w sytuacji, kiedy odbywa się windykacja należności. Jednak większość firm windykacyjnych a dokładniej ich pracowników stara się rozwiązywać problem ze spłatą długu najlepiej w pierwszym etapie, ewentualnie w drugim. Praktycznie zawsze etap trzeci jest stosowany dopiero w momencie, kiedy nie ma szans rozwiązania tej sytuacji w inny, łagodniejszy sposób.

Czym właściwie jest windykacja należności?

Krótko mówiąc windykacja należności to nic prostszego jak po prostu szereg następujących po sobie czynności wykonywanych przez pracowników firmy windykacyjnej w celu odzyskania zadłużenia dla swojego klienta. Inaczej streścić tego terminu się nie da, jednak prawdopodobnie jest on dla większości osób zrozumiały. O tym, że występują trzy rodzaje windykacji wspominaliśmy już również wcześniej. Dlatego pamiętajmy, że etap trzeci jest stosowany naprawdę w kryzysowych sytuacjach, kiedy nie da się już dogadać w jakikolwiek sposób z dłużnikiem. I jest to właśnie jeden z tych problemów, które możemy napotkać na tej drodze.

Leave a reply