5 Porad Jak wybrać dobrego mechanika i nie dać się oszukać
Bycie zmotoryzowanym posiada swoje wady jak i zalety, ale skupmy się na tych mniej przyjemniejszych, jeśli korzystamy z auta na co dzień to prędzej czy później wizyta u mechanika będzie nieunikniona. Najczęstsza i ta mniej kosztowna to eksploatacja samochodu, której najlepiej pilnować, ponieważ zaniedbanie może nie tylko poważnie zaszkodzić aucie, ale i twojej kieszeni.
Wymiana oleju silnikowego powinna się odbyć raz w roku lub najbezpieczniej co 15 000 km a maksymalnie 20 000 km. Oczywiście samodzielnie sprawdzanie poziomu oleju i jego koloru raz na jakiś czas jest wskazane. Kolejną rzeczą do zrobienia są filtry paliwa, powietrza i kabinowe je najlepiej wymienić co 20 000 – 30 000 km, choć jeśli rzadko użytkujemy auto to 15 000 km będzie bezpieczną granicą.
Jeszcze jedno na co musimy zwracać uwagę przy częstej jeździe są klocki i tarcze hamulcowe. Należy pamiętać, że klocki szybciej się zużywają, więc przeważnie nie będzie potrzeby wymienić tych dwóch części na raz a zużycie klocków ma swój charakterystyczny dźwięk tarcia. W przypadku tarcz to będzie ich pomniejszanie się czy pęknięcia lub nierówności. Jeśli nie ma żadnych objaw to wymiana powinna się odbyć co 30 000 – 50 000 km. Tymi rzadszymi elementami jest rozrząd, opony, akumulator czy olej w skrzyni biegów.
Najgorzej jak się nam zepsuje auto i na drobnej naprawie się nie obejdzie, wtedy wybór dobrego mechanika jest bardzo istotny, ale czym się sugerować?
Po pierwsze taniej nie znaczy lepiej. W tym fachu jest to często mitem, bo tak zwaną „lewuche” może odstawić wielu mniej ceniących się mechaników, oczywiście nie można wszystkich wrzucać do tego samego worka, bo drugi po dobrej cenie może ci kompleksowo naprawić samochód, ale tak kolorowo nie musi być a wybór tego trochę droższego opiera się o jego bogatszym wyposażeniu i konkretnych umiejętnościach specjalistycznych.
Po drugie opinie, bo jeśli jest w warsztacie spory ruch to jakieś muszą przecież być. Jak nie ma się kogoś wśród znajomych kto by mógł polecić sprawdzonego mechanika to Internet nam w tym pomoże. Po wpisaniu w przeglądarce hasła mechanik i miasto znajdziemy najbliższe warsztaty w naszej okolicy, możemy sprawdzić opinie te pozytywne jak i negatywne wraz z datami publikowania i zdecydować który jest mniej lub bardziej zaufany.
Po trzecie najlepiej wiedzieć z czym się kieruję do zlecenia naprawy bo niewiedza może sporo tutaj kosztować a niestety zdarzają się nieuczciwi mechanicy co lubią to wykorzystać i naciągnąć na nieprzewidziane naprawy, koszty.
Po czwarte w tych wiarygodnych warsztatach jest możliwość obserwacji swojego auta przez szyby w biurze, co jest dużym plusem, bo możesz zauważyć czy podczas pracy nie robi dodatkowych zbędnych napraw co by skutkowało wyższym rachunkiem niż się spodziewało.
W ostatnim punkcie chciałbym poruszyć temat jego nastawienia i podejścia do pracy, co można przeczuć po wstępnej
rozmowie informacyjnej. Jego pasja i zamiłowanie, bo jak jest typowo nastawiony tylko na zysk, ilość nie na jakość wykonania lub spóźnia się z terminami to znak, że jest coś nie tak. Przytaczając przykład jakim typem przedsiębiorcy jest osoba handlująca w salonie samochodowym mazdy, jeżdżąc oplem? Jak to wpływa na jego klientów? Czy nie powinien reklamować swojej marki? To pytanie zostawię bez odpowiedzi. Należy pamiętać, aby wybór był przemyślany i odpowiedni.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.