Uzależnienie od komputera: jak sobie radzić?

0
1623

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez komputerów i Internetu. Każdy ma co najmniej jeden komputer w domu. Ale często każdy członek rodziny ma własny laptop, komputer lub tablet. Bardzo często nasza praca związana jest z komputerami, ale nadal używamy ich nawet po godzinach pracy. Staje się to wielkim problemem dla współczesnych ludzi. Postanowiliśmy zatem znaleźć przyczyny uzależnienia od komputera i jak podać wskazówki jak sobie z tym poradzić.

Komputery

Nasze życie zmieniło się wraz z pojawieniem się komputerów. 25 lat temu nie myśleliśmy, że komputery są tak potrzebne w naszym życiu. Uczniowie szli do bibliotek, aby znaleźć informacje, poczytać książki. Nie wiedzieliśmy, co oznacza komunikacja online. Musieliśmy pisać ręcznie notatki, dokumenty, eseje i nie wyobrażaliśmy sobie, że wszyscy wydrukują informacje w domu. Ale komputery znacznie ułatwiły nam życie. Po pierwsze, otworzyły nowe możliwości i pomogły zaoszczędzić nasz czas. Ale wkrótce komputery zaczęły kraść nasz czas (szczególnie wraz z pojawieniem się Internetu). Nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu, każdy w zasadzie zależy od komputera i Internetu, ale powinniśmy mieć określone zdrowe ramy czasowe. Nie tylko komputery wpływają bezpośrednio na nasze życie, ale rozwój technologii i nowych urządzeń, które pojawiają się na rynku. Xbox Series X oraz Xbox Series S to bez wątpienia jedne z najpotężniejszych konsol dostępnych na rynku, które oprócz 12 teraflopów mocy obliczeniowej pozwalają cieszyć się rozgrywką w rozdzielczości 4K. Mowa oczywiście o konsoli do gier, która pozwala cieszyć się zarówno starszymi ulubionymi grami, jak i nowymi tytułami, których nieustannie przybywa. Aktywne platformy gamingowe, przedstawiają zarówno kody rabatowe, jak również oferty promocyjne poszczególnych sklepów internetowych. Specjalnie dla swoich Klientów i użytkowników wyszukują najatrakcyjniejsze promocje na rynku, pozwalające znacznie oszczędzić zasoby portfela! Musimy pamiętać, że każda rozrywka jest stworzona dla ludzi, ale każda powinna mieć swój czas i swoje miejsce w ciągu dnia i nie może determinować naszego całego czasu wolnego.

Uzależnienie

W dzisiejszych czasach, kiedy mówimy o uzależnieniu od komputera, mamy na myśli uzależnienie od Internetu lub uzależnienie od hazardu. Jest to obecnie wielki problem! Ludzie psują sobie życie, ponieważ nie wiedzą, jak zarządzać swoim czasem. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. I jest o wiele bardziej interesujące dla przeciętnego współczesnego dziecka, aby nie spędzać czasu na zabawie na ulicy z przyjaciółmi, ale usiąść przed komputerem, korzystać z Internetu, zanurzając się coraz głębiej w wirtualną rzeczywistość.

Z jednej strony komputer nie ma tak szkodliwych skutków dla organizmu, jak uzależnienie od alkoholu lub narkotyków, ale z drugiej strony czas spędzony z komputerem prowadzi do negatywnych konsekwencji, które są nie tak nieszkodliwe jak miłość. W każdym razie, bez względu na to, jaki rodzaj zależności komputera nie jest traktowany, należy się go pozbyć.

Im więcej czasu nastolatkowie spędzają na smartfonie, tym mniej czasu muszą spać, ćwiczyć i spędzać czas z rodziną. Ponadto uzależnienie od komputera bezpośrednio wpływa na rozwój emocjonalny nastolatków. Eksperci zalecają rodzicom, aby poświęcili więcej czasu swoim dzieciom.

Aby leczyć uzależnienie od komputera, zauważ go jak najwcześniej. Oto kilka głównych dowodów, które wskazują, że coś poszło nie tak.

Cały wolny czas spędzasz przed monitorem komputera. Musisz tylko sprawdzić swoje konto pocztowe w sieci społecznościowej, przejść trudny poziom w grze lub coś innego, co jest podłączone do komputera. To nie jest normalne i nadszedł czas, aby coś zmienić.

Trudno jest ci opuścić komputer, gdy wszyscy do ciebie dzwonią lub potrzebują twojej pomocy. Znajdziesz dziesiątki powodów, aby nie zostawiać swojego „najlepszego przyjaciela”.

Drażliwość. Jeśli z jakiegoś powodu musisz opuścić komputer (prośba o pomoc członka rodziny, połączenie z Internetem zostało utracone lub komputer się zawiesił), denerwujesz się i denerwujesz.

Nie możesz kontrolować czasu spędzanego przed komputerem. Dlatego zawsze się spóźniasz i nie zwracasz uwagi, ponieważ skupiasz się tylko na komputerze. Zapominanie. Jeśli ciągle zapominasz o zrobieniu czegoś lub o wyznaczonym spotkaniu, oznacza to, że przez większość czasu siedziałeś przy komputerze. Zamiast iść spać, wolisz nadal korzystać z Internetu.

Objawy uzależnienia komputerowego dzieci

Złe oceny z różnych przedmiotów szkolnych. Nie odrabianie wszystkich lekcji. Częste wahania nastroju. Ograniczenie komunikacji z przyjaciółmi i rodziną. Dzieci rozgniewały się, gdy rodzice zabronili im korzystania z Internetu. Wolę pozostać w domu z komputerem i nie iść na spacer.
To nie są wszystkie objawy, ale wymieniliśmy tylko najpopularniejsze z nich.

Jak pozbyć się uzależnienia od komputera?

Na początku powinieneś zrozumieć, że jesteś osobą uzależnioną. Nie bój się tych słów. Pamiętaj, że nie ma sytuacji beznadziejnych. Zbierz się i bądź gotowy do walki. Najpierw musisz wymyślić coś do zrobienia – czytać książki, sprzątać dom, coś gotować, dzwonić do znajomych, iść na zakupy lub iść na spacer. To najlepszy sposób na pozbycie się uzależnienia – robienie czegoś innego niż spędzanie czasu z komputerem.

Z dnia na dzień powinieneś skracać czas spędzany przy komputerze. W ogóle się nie poddawaj, bo komputery naprawdę odgrywają wielką rolę w naszym życiu. Mogą być użyteczne nie tylko szkodliwe.

Autosugestia jest bardzo ważna dla osób, które nie mogą przestać grać w gry komputerowe. Cicho, w ciszy zadaj sobie następujące pytania: dlaczego i po co gram? Co daje mi gra? Jaki jest mój wirtualny sukces w prawdziwym świecie? Czy to doświadczenie będzie przydatne w moim życiu? Jak trudno jest mi przestać grać w gry?

Dbaj o siebie, nie nadużywaj komputera, a Twoje życie będzie lepsze każdego dnia.

 

Leave a reply