Wynajem a sprzedaż mieszkania – co się bardziej opłaca?

0
597

Właściciele, którzy nie korzystają z posiadanych nieruchomości, zastanawiają się często nad tym, co jest bardziej opłacalne – sprzedaż czy wynajem? Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, to jednak warto poznać plusy i minusy każdego z nich. Szukasz pomysłu na swoją nieruchomość? Profesjonalne agencje nieruchomości pomogą Ci przygotować ofertę sprzedaży lub najmu. Sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze.

Wynajem nieruchomości – zalety i wady

Właściciele więcej niż jednej nieruchomości mają najczęściej dość poważny dylemat, związany z tym czy nieużytkowany lokal powinien zostać sprzedany czy wynajęty. Dużo zależy przede wszystkim od tego, w jakim mieście i w jakiej lokalizacji mieści się ta nieruchomość. Wynajem będzie opłacalny głównie w dużych miastach, zwłaszcza wtedy, gdy lokal mieści się w centrum lub jest z nim bardzo dobrze skomunikowany. W wynajmie pomóc mogą agencje nieruchomości, które zdecydowanie przyspieszą jego przebieg. Wówczas zyskujemy stały miesięczny dochód, który będzie zasilał nasz budżet, a oprócz tego zostajemy w posiadaniu nieruchomości.

Niestety lokale, które znajdują się na miejskich obrzeżach są dużo mniej atrakcyjne dla osób poszukujących mieszkań na wynajem. Ma to związek z dłuższym czasem dojazdu np. na uczelnię czy do pracy. W niektórych przypadkach jest to po prostu nieopłacalne dla najemcy, nawet, jeśli cena jest bardzo atrakcyjna. Oprócz tego obecna sytuacja związana z covid-19 przyczyniła się do tego, że wiele osób rezygnuje z wynajmu mieszkania, ponieważ mogą np. pracować online.

Oprócz tego wynajmowanie mieszkania wymaga pewnego zaangażowania, np. w razie usterek, remontów czy uzupełniania wyposażenia. Jest także obciążone ryzykiem, że lokatorzy nie będą wywiązywać się z umowy lub zniszczą lokal. Jeśli zdecydujemy się na wynajmować swój lokal, warto jest wówczas skorzystać z profesjonalnych usług, jak np. agencja nieruchomości. Biuro nieruchomości pomoże znaleźć dobrego lokatora oraz uzyskać odpowiednią kwotę wynajmu.

Sprzedaż mieszkania – plusy i minusy

Kiedy warto pomyśleć o sprzedaży mieszkania? Na pewno wtedy, gdy jest ono warte więcej niż w momencie kupna. Będzie ona także opłacalna wtedy, kiedy np. od dłuższego czasu nie możemy wynająć lokalu, nawet za pośrednictwem biura nieruchomości. Jeśli zostaliśmy z dodatkowymi opłatami, takimi jak czynsz czy media, to dobrym pomysłem będzie jego sprzedaż.

Sprzedaż nieruchomości jest doskonałym zastrzykiem gotówki, nie tylko dla osób, które jej potrzebują. Środki takie mogą być dowolnie zainwestowane, np. na nabycie nieruchomości w lepszej lokalizacji, z lepszymi perspektywami na wynajem. W momencie, kiedy zależy nam na szybkiej sprzedaży można skorzystać z usług, np. Biura Nieruchomości Online (https://www.bnonline.pl), które przedstawia oferty zakupu nawet w ciągu 12 godzin od zgłoszenia.

Natomiast ze sprzedażą mieszkania warto wstrzymać się wtedy, jeśli wiemy, że jego wartość w ciągu najbliższych lat sporo wzrośnie. Również wtedy, jeśli kwota, którą możemy uzyskać za wynajem pokrywa nie tylko koszty związane z utrzymaniem mieszkania (np. kredyt, czynsz, media), ale też zostaje nam jeszcze sporo wolnych środków. 

Leave a reply