Praca a zdolność kredytowa, czy zawód wpływa na zdolność kredytową?

0
978

Zdolność kredytowa to podstawa do uzyskania wymarzonego kredytu. A bez niego ani rusz – przynajmniej jeśli zarabiamy średnio, a chcemy kupić na przykład dom. Aby uzyskać zdolność kredytową ważne jest przede wszystkim stabilne zatrudnienie, jednak istnieją również zawody mocniej premiowane przez bank.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Każdy bank przed przyznaniem kredytu lub pożyczki, bada naszą zdolność kredytową. Składają się na nią regularne wpływy na konto, a także typ umowy o pracę. Oczywiście, im więcej zarabiamy, tym będziemy dla banku atrakcyjniejsi. Dochodzi do tego raport BIK, w którym wskazane są wszystkie nasze spłacone i niespłacone zobowiązania. Jeśli jest on czysty, nasza zdolność kredytowa będzie większa. BIK a zdolność kredytowa to temat szerzej opisywany na bez-bik.pl, warto poczytać nieco więcej na temat tej zależności. W kontekście BIK, w uzyskaniu zdolności kredytowej pomagają spłacone o czasie pożyczki i kredyty, które mocniej uwiarygadniają nas w oczach banku.

Inną kwestią są zarobki. Osoba, która zarabia nieregularne ma mniejsze szanse na kredyt, jednak zdarza się, że bardzo duże premie przy małej podstawie otrzymywane co miesiąc, są przez bank uznawane za stabilny dochód – zazwyczaj bierze się tutaj jakiś zakres czasu, na przykład pół roku.

 Jakie zawody dają lepszą zdolność kredytową?

Choć z zasady przy kredycie brana jest pod uwagę umowa o pracę, a nie rodzaj zawodu, to niektóre stanowiska są przychylniej rozpatrywane przez banki. Obecnie niektóre placówki oferują korzystniejsze warunki (takie jak na przykład brak prowizji) dla wybranych zawodów. Wśród stanowisk uprzywilejowanych znajdują się na przykład górnicy, nauczyciele, policjanci czy pielęgniarki. Dodatkowo, niektóre banki opracowały także specjalne kredyty dla ludzi pracujących w tak zwanych wolnych zawodach.

Swego czasu gorzej natomiast traktowani byli mężczyźni z nieuregulowanym stosunkiem do służby wojskowej. Warto także dodać, że obecnie wiele banków przy przyznawaniu kredytów bierze pod uwagę także rentę, emeryturę czy nawet kontrakty marynarskie. Większość placówek spersonalizowało swoje usługi tak, żeby dotrzeć do jak największej ilości klientów.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Jeśli masz dobrą pracę, ale na przeszkodzie stoi Ci na przykład niepewna umowa, lub masz umowę na czas niekreślony, ale nie zarabiasz dużo, może to zaważyć na Twojej zdolności kredytowej. Co prawda w przypadku kredytu bierze się pod uwagę w pierwszej kolejności rodzaj umowy, a dopiero w drugiej zarobki, jednak warto mieć świadomość, że na zdolność kredytową wpływa szereg różnego rodzaju czynników. Nieco napsuć mogą także opóźnienia a spłatach dotychczasowych kredytów czy pożyczek, które figurują w bazie BIK. Dobrym sposobem na zwiększenie swojej zdolności kredytowej jest wzięcie pożyczki i spłacenie jej w terminie – jest to często wybierana metoda, która  może poprawić naszą historię kredytową. Ciekawym pomysłem jest także znalezienie sobie dodatkowego źródła dochodów – jeśli w banku pochwalimy się umową o pracę oraz dodatkowymi dochodami, nasz wniosek na pewno będzie rozpatrywany na plus.

Leave a reply