Sprzedaż samochodu do skupu – krok po kroku

0
621

Oddanie samochodu do skupu jest bez wątpienia metodą bardzo wygodną i do tego szybką. Po stronie kierowcy niewiele jest do zrobienia, warto jednak mieć świadomość, jak dokładnie się to odbywa. O czym należy pamiętać decydując się na to rozwiązanie?

Kontakt ze skupem

Skupy prowadzą własne strony internetowe, jak https://skupautzagotowke.net/skup-aut/opole/. Tam właśnie warto zajrzeć i sprawdzić, jak dana placówka działa i czy na pewno byłaby zainteresowana naszym autem – w niektórych skupach przyjmowane są tylko wybrane marki albo auta produkowane po określonym roku. Do skupu można zadzwonić albo wysłać formularz online.

Spotkanie z rzeczoznawcą

Wstępna wycena odbywa się na podstawie danych z formularza, ale ostateczną kwotę podaje rzeczoznawca. Spotkanie z nim organizowane jest w miejscu wskazanym przez sprzedającego, on ten określa dogodny dla siebie termin. Możliwe jest przeprowadzenie oględzin jeszcze tego samego dnia, kiedy zostało wysłane zgłoszenie.

Wycena rzeczoznawcy nie jest wiążąca i klient wciąż jeszcze może się wycofać, jeśli oferta mu nie odpowiada. Dopuszczane są także negocjacje ceny, dlatego warto się przygotować przed takim spotkaniem i sprawdzić, jakie stawki najczęściej są osiągane w przypadku danego modelu samochodu.

Podpisanie umowy

Cena zostaje zaakceptowana? Kolejny krok to podpisanie umowy. Jest to umowa kupna-sprzedaży, od której należy zapłacić podatek – zwykle obowiązek ten przejmuje na siebie skup pojazdów, co musi być wyraźnie zaznaczone w umowie. Do podpisania umowy potrzebny jest komplet dokumentów: dowód tożsamości sprzedającego, dowód rejestracyjny, karta pojazdu. Umowa sporządzana jest w dwóch egzemplarzach dla każdej ze stron.

Wypłata pieniędzy i odbiór samochodu

Skupy pojazdów, jak na przykład https://skupautzagotowke.net/skup-aut/wieliczka/, płacą gotówką albo przelewem, w zależności od tego, która opcja jest wygodniejsza dla sprzedającego. Sprzedany samochód trafia na lawetę i zostaje odwieziony do skupu, a koszty transportu są po stronie kupującego.

Zgłoszenie sprzedaży

Kierowca musi zgłosić sprzedaż samochodu w wydziale komunikacji. Jeśli skup wypowiedział polisę, trzeba jeszcze udać się do ubezpieczyciela i złożyć wniosek o zwrot niewykorzystanej składki.

Leave a reply