5 zalet inteligentnego domu

0
740

Budujesz lub remontujesz dom? Zapewne rozważasz, czy nie doposażyć go w urządzenia, pozwalające na wpięcie do wspólnego systemu i stworzenie inteligentnego domu. Domu, z którym jesteś w stanie się komunikować i wydawać mu zdalnie polecenia. Popularność rozwiązań tego typu rośnie i zapewne będzie dalej rosła, inteligentny dom ma bowiem szereg zalet.

Komfort życia

Nie da się ukryć, że systemy domu inteligentnego to pełen komfort. Nie wstając z kanapy, możesz przyciemnić światła, włączyć muzykę, otworzyć drzwi i zasunąć zasłony. Sterowanie urządzeniami z własnego smartfonu pozwala ci na wykonanie szeregu czynności na odległość. Nie musisz być w domu, aby zmniejszyć ogrzewania, czy zapalić światło. Dojeżdżając do domu, możesz włączyć ogrzewanie, prąd i otworzyć garaż, nie wysiadając nawet na moment z samochodu.

Bezpieczeństwo

Jeden z elementów inteligentnego domu to kontrola bezpieczeństwa użytkowników. Mowa tu nie tylko o systemie antywłamaniowym, który może wysłać powiadomienie do najbliższego komisariatu policji, ale też o trosce o nasze zdrowie. Czujniki dymu czy czadu chronią nas w razie niespodziewanych awarii. Podobnie jak system antywłamaniowy, działać może system zapobiegający pożarom. Montaż czujników zalania uchroni z kolei nasze wyposażenie.

Kontrola

System pozwala ci na pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w twoim otoczeniu. Możesz, korzystając z systemu kamer, monitorować co dzieje się na twoim podwórku, ale tez wewnątrz. Nie chodzi o śledzenie domowników, ale zapewnienie im bezpieczeństwa. Jeśli mieszka z tobą osoba starsza, natychmiast zobaczysz, że się przewróciła czy zasłabła i szybko będziesz w stanie udzielić jej pomocy.

Oszczędność

Inteligentny dom, jeśli tylko prawidłowo nim zarządzamy, może przynieść znaczące oszczędności, widoczne na rachunkach za dostawy mediów. Zmniejszenie ogrzewania o kilka stopni, gdy tylko dowiemy się, że żaden domownik nie będzie przebywał w domu czy wyłączenie prądu w gniazdkach, do których podpięte są czuwające urządzenia to jeden ruch palcem na tablecie.

Perspektywa na przyszłość

Technologie będą się rozwijać i nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. Prędzej czy później inteligentny dom będzie standardem. Naprawdę nie warto czekać, jeśli już dziś można korzystać z tego komfortu. Zwłaszcza że system można rozbudowywać o kolejne urządzenia w zależności od naszych potrzeb i posiadanych środków.

Leave a reply