Czy warto budować dom?

0
858

Marzenie o własnym domu… Zapewne wielu z was w wyobraźni widzi siebie na słonecznym tarasie, w gronie znajomych czy w salonie, którego wielkość pozwala na ustawienie kanap dla wszystkich domowników. Budowa domu to jednak zadanie, które wymaga wielu wyrzeczeń. Trzeba także liczyć się z tym, że ilość prac i logistyka przedsięwzięcia wymagają ogromnego zaangażowania całej rodziny. Decyzja o budowie nie powinna być podjęta pochopnie i impulsowanie, a dokładnie przemyślana i omówiona z każdym z domowników.

Rozpoczęcie inwestycji wiąże się przede wszystkim z pokonaniem szeregu wymogów formalnych. Teoretycznie, aktualne zmiany w prawie budowlanym znacząco ułatwiają budowę, jednak samo zgłoszenie jej rozpoczęcia to niestety zbyt mało. Potrzebne są umowy na dostawy mediów, zgody na wejścia w teren, ustalenie sąsiedzkie czy projekty zjazdów z dróg publicznych. Zbieranie i gromadzenie dokumentacji, zwłaszcza przy polskim systemie prawnym dopuszczającym często swobodne interpretacje, wymaga czasu i cierpliwości.

Kolejnym etapem jest wybór projektu. Tu także wskazany jest spokój i kompromis. Dostępne są setki gotowych projektów i warto się z nimi zapoznać, bowiem wybór istniejącego projektu domu to spore oszczędności. Pamiętać należy jednak, że projekt musi być dopasowany idealnie do naszych wymagań. Każda zmiana w gotowym projekcie wiąże się z opłatą. Jeśli będzie ich dużo, zdecydowanie bardziej opłacalna może być inwestycja w projekt indywidualny, dopasowany do naszych potrzeb.

Dokonanie wyboru projektu pozwoli na przygotowanie kosztorysu. Im więcej precyzji włożymy w jego analizę, tym mniej kosztownych niespodzianek czeka nas na etapie budowy. Precyzyjny kosztorys powinien uwzględniać nie tylko koszt materiałów i robocizny, ale też zakładać ich ewentualną zwyżkę oraz wydatki dodatkowe. Zbyt często, przy szacowaniu kosztów zapomina się o opłatach za doprowadzenie mediów, postawienie ogrodzenia, kosztach najmu firmy ochroniarskiej czy po prostu zdarzeniach losowych.

Budżet nietrudno przekroczyć, dlatego załóżcie, że wzrośnie on w trakcie budowy przynajmniej o 10%. Będzie wam prościej pogodzić się z dodatkowym wydatkiem. Budowa domu to także sztuka nieustannego kompromisu. Wy macie swoje marzenie, projektant wizję, a fachowcy swoje zdanie, często poparte wieloletnim doświadczeniem. Trzeba pogodzić się z pewnymi brakami, wynikającymi z przepisów czy po prostu brakiem nadzoru nad wykonawcą.

Początkowa wizja może nieco różnić się od efektu końcowego. Musicie także pamiętać o dzieleniu się obowiązkami. Branża budowlana ma swoja specyfikę, związaną z dominacją mężczyzn nie znaczy to jednak, że należy odpowiedzialność na nadzór nad inwestycją zrzucić tylko na jedną stronę. Tylko wspólne zaangażowanie i podział obowiązków pozwoli na udaną realizacje. Przede wszystkim jednak, cały czas pamiętajcie dlaczego chcieliście wybudować dom. Spełnienie marzenia jest najważniejsze.

Leave a reply