Czym są złodzieje czasu i czemu nie wolno im ulegać?

0
929

Największym problemem we właściwym zarządzaniu czasem, jest tracenie go na bezsensowne działania. Czasem wystarczy chwila, aby ulec zjadaczom czasu i stracić całe godziny na działania, które niczego nie wnoszą do naszego życia. Złodziej czasu to każdy czynnik, który wpływa na obniżenie efektywności wykorzystania przez nas czasu. Czasem jesteśmy tego świadomi, a czasem zaskakują nas zupełnie niespodziewanie i po prostu mimochodem tracimy kilka godzin. Kto najbardziej kradnie nas czas?

Telewizja

Nie dość, że kradnie nas czas, to jeszcze często robi nam pranie mózgu. Programy informacyjne, seriale konstruowane są w taki sposób, abyśmy jak najwięcej czasu stracili przed ekranem. W dodatku grają na naszych emocjach, dlatego tak trudno nam się od nich oderwać. Nie zastanawiamy się nad tym, że odcinek serialu, który oglądamy trwa godzinę, ale oglądamy go realnie tylko przez 40 minut, bo resztę zabierają reklamy. Naucz się włączać telewizor tylko wtedy, kiedy faktycznie chcesz obejrzeć film.

Portale społecznościowe

Sprawdzasz tylko Facebook, Instagram i na chwile zaglądasz na Youtube? Łapiesz się na tym, że to teoretycznie krótkie sprawdzenie, co tam nowego zajęło co dwie godziny? Twórcy bardzo dbają, abyś się nie nudził i starannie podsuwają ci treści, tak byś długo się z nimi nie rozstawał. Naprawdę, większości sztuczek i sposobów nie jesteś w stanie nawet ogarnąć umysłem, a tracisz całe godziny swojego cennego czasu. Unikaj portali, jak tylko możesz.

Gry komputerowe

Potrafią wyrwać człowieka z rzeczywistego świata na wiele, wiele godzin. Nie tylko nie zauważamy upływu czasu, ale wręcz tracimy kontakt z rzeczywistością. W dodatku potrafią uzależniać i sprawiać, że nasze realne życie wydaje się nam zupełnie nieciekawe i niewarte uwagi. Najgorzej, jeśli grasz do późnych godzin nocnych, a rano nie jesteś w stanie skupić się na pracy. Oczywiście, są gry ciekawe i rozwijające, ale umiar jest w tym przypadku najistotniejszy.

Telefon

Najgorszym rozpraszaczem bywa telefon. Uporczywe dzwonienie, dźwięki przychodzących sms i już trudno wrócić nam do właściwego rytmu pracy. Podobnie powiadomienia z różnego typu aplikacji. Jeszcze gorzej, gdy mamy nawyk odbierania każdego telefonu. W tym momencie telefon potrafi stać się typowym pożeraczem czasu. Przyznaj, ile razy jest tak, że telefonuje do ciebie osoba, która chce sobie tylko pogadać, a ta rozmowa nic nie wnosi w twoje życie.

Leave a reply