Jak dobrać deski do ogrzewania podłogowego?

0
938

Ogrzewanie podłogowe jest w ostatnich latach coraz bardziej popularną formą dostarczania ciepła w nowym budownictwie. Właściciele mieszkań chcą nie tylko mieć w swoim wymarzonym domu ciepło, ale i dosłownie czuć je pod stopami. Jak po wyborze i instalacji ogrzewania podłogowe dobrać do niego odpowiedni parkiet? Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że deski układane na powierzchni, pod którą znajdują się rurki grzewcze muszą wyróżniać się szczególnymi parametrami!

Zwykłe panele podłogowe nie wystarczą.

Warstwowe podłogi na ogrzewanie podłogowe

Jednym ze sprawdzonych i bardzo popularnych rozwiązań umożliwiających zamontowanie atrakcyjnej wizualnie podłogi na rurki ogrzewania podłogowego, jest znalezienie w ofertach producentów desek o tzw. warstwowej konstrukcji. Dobrym przykładem mogą być tutaj deski z kategorii Tarkett Trójmiasto, które można znaleźć m.in na stronie https://decolan.pl. Zastosowana w nich warstwowa konstrukcja sprawia, że ciepło bijące od podłogi może odpowiednio krążyć między warstwami desek, co sprawia, że drewno nie ulega osłabieniu od nadmiaru ciepło i doskonale utrzymuje swoje właściwości. Taka konstrukcja to również pewność dużej wytrzymałości podłogi i jej odporności na długie lata.

Opór cieplny i odpowiednie przygotowanie posadzki

Ważnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę wybierając deski czy parkiet pod ogrzewanie podłogowe jest m.in opór cieplny, jaki taka deska stawia przepływającym przez nią falom ciepła. Im opór jest niższy, tym lepiej. Żeby ogrzewanie podłogowe było wydajne i rzeczywiście dobrze docieplało dom, to deski powinny wyróżniać się oporem ciepła minimalnym. I tu właśnie pojawiają się przede wszystkim deski warstwowe, jak np. z https://decolan.pl/tarkett,58,pl.html, których charakterystyczna forma jest stabilna i nie naraża ich z czasem na wysychanie od ciepła czy powstawanie szczelin, a jednocześnie przenikające przez nie ciepło jest dobrze rozprowadzane po powierzchni mieszkania. Kolejnym istotnym elementem desek jest dobra higroskopijność oraz niski współczynnik tzw. skurczu, dzięki którym deski nie są bardzo podatne na rozsychanie i nie blokują krążącego powietrza. Podłogi z kategorii Tarkett Gdańsk czy Tarkett Gdynia mogą być w tym przypadku bardzo dobrym wyborem pod ogrzewanie podłogowe. Warto wiedzieć, że takie deski są najczęściej dostępne w dwóch rodzajach wykończenia: jako deski olejowane lub lakierowane. Każdy z tych typów wygląda nieco inaczej jeśli chodzi o kwestie wizualne, natomiast oba typy świetnie sprawdzają się w połączeniu z umieszczonym pod nimi ogrzewaniem.

Specjaliści od wykonywania parkietów pod ogrzewanie podłogowe radzą również, żeby w miarę możliwości wykorzystać wytrzymałe drewno egzotyczne charakteryzujące się często dużo większą wytrzymałością, niż krajowe lub deski z drzew rodzimych o wiele lepszej higroskopijności. Bezwzględnie przed zakupem „ładnych desek” na podłogę warto zasięgnąć opinii fachowca i poinformować go, że pod podłogą znajdą sie rurki grzewcze. Dzięki temu pewne rodzaje desek poleci bardziej, a inne odradzi.

Leave a reply