W jakiej cenie można kupić przenośny odciąg spawalniczy? Sprawdzamy!

0
415

Podczas spawania powstaje dużo dymu i pyłu. Stanowi on zagrożenie dla zdrowia operatora maszyny oraz utrudnia spawanie. Dlatego też dzisiaj powszechnie wykorzystuje się odciągi spawalnicze. Czym tak właściwie jest to urządzenie? Jakie rodzaje sprzętu są dostępne? Jaka jest cena odciągu spawalniczego? 

Do czego służą odciągi spawalnicze?

Odciąg spawalniczy to urządzenie mające za zadanie oczyszczenie przestrzeni wokół stanowiska spawania. Sprzęt zasysa powietrze zawierające zanieczyszczenia. Nie są to jednak zwyczajne wentylatory. Wyciągi spawalnicze, jak również się je nazywa, to specjalistyczne urządzenia. 

Warto mieć na uwadze, że dostępne są różnorodne odciągi spawalnicze. Czasami przyjmują one formę kompletnego systemu, obejmującego całą halę przemysłową. Na rynku można znaleźć też liczne modele stacjonarne, w tym profesjonalne odciągi spawalnicze od Cloos.pl

Mowa o sprzęcie, który zostaje na stałe przytwierdzony do danego stanowiska pracy. Jednak dostępny jest również przenośny odciąg spawalniczy. Tego typu sprzęt można przemieszczać pomiędzy stanowiskami. Dzisiaj coraz częściej wybierany jest model przenośny.

Przenośny odciąg spawalniczy — dlaczego warto w  niego zainwestować?

Warto od razu wyjaśnić, że czasami kompletny system to optymalne rozwiązanie — zarówno w ujęciu ekonomicznym, jak i w wymiarze praktycznym. Zapewnia oczyszczenie powietrza w całej hali. Problem tkwi w tym, że stworzenie takiego systemu to bardzo duży wydatek. Niezbędne są też zaawansowane prace remontowe. Kłopotliwe są także awarie. W przypadku uszkodzenia któregoś z elementów konieczny jest demontaż całej części, a czasami wręcz całego systemu. To kolejny potencjalny wzrost kosztów i nakładów pracy.

O wiele praktyczniejsze są stacjonarne odciągi spawalnicze. Mowa o urządzeniach na stałe przytwierdzanych do stanowisk pracy. Urządzenie działa wydajnie, na poziomie pojedynczego stanowiska. Koszt jest mniejszy, nakład pracy niewielki, a awarie nie wymagają wykonywania remontu. W wielu przypadkach tego typu wyciągi spawalnicze stanowią najlepsze rozwiązanie. Jednak są wyjątki.

Jeśli odciąg dymów spawalniczych w danej hali czy na budowie jest wykorzystywany sporadycznie, inwestycja w model stacjonarny nie jest najlepszym pomysłem. Podobnie w przypadku zmiennego zapotrzebowania na odciąg spawalniczy, w różnych miejscach placu budowlanego lub hali. W takich sytuacjach o wiele lepiej sprawdzi się przenośny odciąg spawalniczy.

Cena odciągu spawalniczego — zależna od wielu czynników

Kompletny system odciągowy to inwestycja od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Model stacjonarny można znaleźć już za kilka tysięcy złotych. Podobnie przenośne odciągi spawalnicze są dostępne nawet od 4 tysięcy złotych. To spora różnica.

Cena odciągu spawalniczego jest zależna głównie od jego parametrów. Kluczowa jest moc odciągu, czyli jego zdolność do oczyszczania powietrza. Im więcej dymu jest w stanie odciągnąć w ciągu minuty, tym lepiej. Nie bez znaczenia jest też jakość wykonania urządzenia. 

Jest ona zależna od jakości wykorzystanych materiałów i podzespołów oraz od profesjonalizmu złożenia sprzętu. Nie powinno zatem dziwić, że zwykle im lepsze odciągi spawalnicze, tym wyższe ich ceny. Nie ma wątpliwości, że kupując odciąg spawalniczy, nie należy oszczędzać. 

Poprawne działanie tego sprzętu jest bardzo ważne dla efektywności pracy i bezpieczeństwa. Poza tym jakościowy sprzęt będzie działał bezawaryjnie nawet przez wiele lat. Nie można powiedzieć tego o najtańszych urządzeniach. Zatem inwestycja w jakościowy sprzęt to w dłuższej perspektywie czasu oszczędność.

Leave a reply