Upadłości firm coraz częstsze. Co najczęściej przyczynia się do bankructwa?

0
520

Gdy firma upada, wtedy oznacza to, że dotychczasowe sposoby jej odratowania nie przyniosły oczekiwanych skutków. Co zwykle jest przyczyną bankructwa firmy?

Upadłość firmy, czyli jej bankructwo oznacza w większości przypadków zakończenie działalności. Tylko w niewielu przypadkach firmę można odratować, by mogła ona wznowić swoje funkcjonowanie. Do upadłości może dojść na wiele sposobów. Sprawdzamy, co najczęściej powoduje niewypłacalność i konieczność zamknięcia biznesu.

Co powoduje upadłości firm?

Przyczyn upadłości może być tak wiele, jak wiele jest firm, które stają w obliczu konieczności zamknięcia działalności. Co najczęściej powoduje bankructwo?

Zatory płatnicze

W bardzo wielu przypadkach upadłość firmy jednoosobowej jest wynikiem zaległości płatniczych, tak zwanych zatorów płatniczych u kontrahentów i klientów. Taka sytuacja może dotknąć także większych firm, jednak jest ona szczególnie dotkliwa dla firm mniejszych, jednoosobowych, które nie dysponują tak dużym kapitałem.

Zator płatniczy może wtedy spowodować pojawienie się podobnych problemów u kolejnych podmiotów w łańcuchu, a w konsekwencji wywołać nawet bankructwo, gdy oczekiwanie na zapłatę przeciąga się miesiącami.

Brak zainteresowania klientów

Klienci są tym, co napędza firmę. Gdy ich nie ma, jest ona po prostu narażona na bankructwo, ponieważ nie ma rynku zbytu.

Brak zainteresowania klientów może być spowodowany wieloma czynnikami, na przykład niszową branżą, która jest związana z małym zainteresowaniem, brakiem odpowiedniej promocji, by dotrzeć do szerszego grona odbiorców, wysokimi cenami na tle konkurentów, niewłaściwym miejscem działalności.

Nietrafne inwestycje

Inwestycje mogą być tym, co wspomaga rozwój firmy, ale z drugiej strony, gdy stają się nietrafione, mogą wywołać poważne problemy ze stabilnością firmy.

Jeżeli inwestycja nie będzie dobrze przemyślana, nie przysporzy szybkich zysków i będzie pociągała za sobą coraz to większe koszty, może w konsekwencji doprowadzić firmę do bankructwa.

Jak chronić się przed upadłością?

Wiele pomocnych porad dotyczących prowadzenia biznesu od strony finansowej można znaleźć na stronie www.platnosciorange.pl.

Każda firma jest narażona na upadłość, gdy nie będzie odpowiednio zarządzana lub po prostu stanie się ofiarą problemów z zarządzaniem w innych przedsiębiorstwach. Wówczas jedynym sposobem, by zapobiec pogłębianiu się niewypłacalności, jest podjęcie restrukturyzacji, która może zredukować ryzyko bankructwa.

Leave a reply