Uprawnienia F-Gazy – dla kogo i w jakiej sytuacji

0
506

Praca z materiałami, które mogą mieć niebezpieczny charakter wymaga odpowiedniego przygotowania i posiadania wiedzy, która sprawi, że praca z tymi materiałami będzie realizowana w bezpieczny sposób. Dotyczy to między innymi pracy z gazami, które są szkodliwe dla atmosfery. Za nimi kryje się między innymi taka kwestia jak uprawnienia f-gazy. Warto zainteresować się tym tematem i dowiedzieć się co się kryję za tym określeniem i kto może takie uprawnienia zdobyć. 

F-gazy – dla kogo oferowane szkolenia

Uprawnienia gazowe f-gazy można uzyskać na podstawie specjalnie prowadzonych kursów. Takimi kursami zajmuje się między innymi zespół GRUPA SILESIA Sp. z o.o. – https://kursyzawodowe.pl/. To świetna oferta gdzie będzie można skorzystać ze szkolenia kierowanego do osób, które zajmują się zawodowo usługami, w ramach których wykorzystuje się środki, które mogą zmniejszać warstwę ozonową albo stosuje fluorowane gazy cieplarniane. Może brzmi to dość tajemniczo, jednak jeśli podejdziemy do tematu bliżej to szybko przekonamy się, że zapotrzebowanie na uzyskanie uprawnień jest spore. Kursy bowiem są dedykowane dla tych wszystkich osób, które zajmują sie instalacją, konserwacją i serwisem sprzętów chłodniczych, instalacji klimatyzacji czy pompami ciepła.

Jaki jest cel prowadzonych szkoleń?

W przypadku szkoleń f-gazowych celem będzie stworzenie takich warunków, w ramach których będzie się teoretycznie i praktycznie przygotowywać uczestnika do pracy z takimi materiałami, o których wspomniano powyżej. Kurs ma za zadanie doprowadzić do sytuacji, w której uczestnik będzie mógł przejść pozytywnie testy i zdać egzamin prowadzony przez Urząd Dozoru Technicznego. Dopiero zdany egzamin będzie umożliwiał uzyskanie takich uprawnień. To jak kursant zostanie do niego przygotowany będzie miało wpływ na to, czy zakończy się sukcesem.

Jak przebiega szkolenie?

W przypadku szkolenia f gazy wyróżnić można jego część teoretyczną i praktyczną. Prowadzący kurs są odpowiednio przygotowani do tego, by przekazywać wiedzę w tym zakresie. Szkolenie trwa 8 godzin, kursant będzie otrzymywał materiały szkoleniowe i pomoce dydaktyczne, które potem ułatwią mu zdawanie egzaminu. Na zakończenie szkolenia wydawane jest specjalne zaświadczenie i kursant może podchodzić do egzaminu na f-gazy. W ramach zajęć podejmowane są między innymi takie tematy jak:

  • kontrola urządzeń klimatyzacyjnych przed uruchomieniem
  • druga i trzecia zasada termodynamiki
  • działanie czynników chłodniczych na klimat
  • kontrola szczelności
  • jak postępować z czynnikami
  • montowanie, uruchomienie i konserwacja urządzeń
  • praca z termostatycznymi zaworami rozprężnymi
  • przygotowanie przewodów czynnika chłodniczego, metody połączeń i kontrola szczelności.

W kursie brać udział mogą wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat i nie mają wyroku za przestępstwo przeciwko środowisku.

Czy warto decydować się na szkolenie?

Jeśli ktoś zastanawia się nad takim szkoleniem i sensem uczestnictwa w nim warto wskazać na sytuacje, w których może być to dobre rozwiązanie. Na pewno praca przy instalacjach klimatyzacji, pompach ciepła będzie wymagała takiego kursu. Natomiast jednocześnie warto o takim kursie pomyśleć np pracując w branży budowlanej, by w ten sposób powiększać swoje kwalifikacje, co może sprawić, że będzie się miało większą szansę na lepszą pracę czy wyższe wynagrodzenie posiadając takie dodatkowe uprawnienia. Wydaje się więc, że kurs nie jest szczególnie wymagający więc uczestnictwo w nim i uzyskanie uprawnień f-gazy może być ciekawą propozycją.

Leave a reply