Jak wybrać dobre zdjęcie do CV?

0
953

W dokumencie jakim jest CV, pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Potencjalny pracodawca na podstawie tego co widzi, ocenia osobę do której należy zgłoszenie. Tak więc poza poprawnie wizualną stroną CV, równie ważne jest nasze zdjęcie. Nawet najpiękniej przygotowany i sformatowany dokument zostanie wzięty niepoważnie, jeśli opatrzymy go nieadekwatną fotografią.

Zdjęcie w curriculum vitae powinno być adekwatne do stanowiska na które aplikujemy, niemniej jednak nigdy nie powinno być nim selfie. Jakie wrażenie może odnieść pracodawca widząc taką fotografię? Ano takie, że kandydat nie bierze na poważnie powierzonych mu zadań, skoro nie potrafił wysilić się na przynajmniej legitymacyjne zdjęcie na jednolitym tle. W dodatku taka osoba może sprawić wrażenie niepoważnej.

Można pokusić się o stwierdzenie, że lepszym rozwiązaniem będzie niedodawanie żadnego zdjęcia niż dodawanie zdjęcia nieadekwatnego. Jeśli celujemy na stanowiska ogólne jak pracownik sklepu, restauracji, stacji benzynowej, możemy śmiało poprzestać na zwykłym zdjęciu legitymacyjnym. Aktualnie wykonywane zdjęcia do dokumentów, tak zwane zdjęcia biometryczne nie będą wyglądały zbyt korzystnie, dlatego zdjęcie legitymacyjne jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na przyjęcie pozycji z półprofilu oraz na uśmiech i zwyczajnie przyjemny wyraz twarzy. Nie należy jednak uśmiechać się przesadnie.

Kobiety często zastanawiają się czy upiąć włosy czy pozostawić rozpuszczone. Otóż jeśli celem jest stanowisko poważne i formalne, to warto upiąć włosy w schludny sposób. W przypadku aplikacji na konkretne stanowiska biznesowe bądź wysoko postawione, warto pokusić się o profesjonalne zdjęcie biznesowe, które będzie obejmowało również kawałek naszej sylwetki. Dobrym pomysłem będzie wtedy formalny ubiór oraz przyjęcie na zdjęciu pewnej siebie pozycji. Taka fotografia z pewnością wzbudzi w przyszłym pracodawcy poczucie, że jesteśmy osoba, która wie jak profesjonalne podejście należy mieć w swojej potencjalnie przyszłej pracy.

Jeśli decydujemy się dodać fotografie w CV, powinniśmy potraktować ją szczególnie poważnie, ponieważ nieodpowiednim zdjęciem można sobie zaszkodzić. Analogicznie adekwatnie dobrana fotografia, pokazująca nas w dobrym świetle, można zdobyć kilka „punktów” u przyszłego pracodawcy. Warto zatem wybrać się do fotografa wykonać profesjonalne ujęcie.

 

Leave a reply