Gdzie łatwo otrzymać kredyt konsolidacyjny?

0
689

Kredyt konsolidacyjny umożliwia spłacenie wielu zobowiązań. Najczęściej decydują się na niego osoby, które mają zaciągnięte różne kredyty, pożyczki czy karty kredytowe. Nie każdy jednak może otrzymać taki produkt finansowy. Co warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym i gdzie można go dostać?

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie, które przeznaczane jest na spłatę innych zadłużeń. Banki oferują klientowi produkt, który pozwoli spłacić pożyczki, kredyty lub karty kredytowe. W ten sposób uzyskiwana jest jedna rata, która często jest mniejsza niż spłata wielu zobowiązań. Wydłużony jest też przeważnie okres kredytowania. To w znacznej mierze odciąża domowy budżet i pozwala uniknąć wpadnięcia w długi.

Kredyt konsolidacyjny – gdzie go dostać?

Zobowiązanie na spłatę innych zobowiązań nie jest trudno dostępne, kredyt konsolidacyjny to oferta banków i parabanków (kredyt-na-bank.pl). Decyzji nie można jednak podejmować zbyt pochopnie. Przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego, należy porównać parametry różnych ofert. Mogą różnić się między sobą wysokością prowizji, oprocentowania, RRSO, okresem kredytowania. Z tych wszystkich czynników istotne jest właśnie RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to całkowite koszty zobowiązania w skali roku.

Jak już wspomnieliśmy, kredyty konsolidacyjne udzielane są zarówno przez banki, jak i przez instytucje pozabankowe. Większe wymagania co do klientów mają oczywiście banki. Sprawdzają one zdolność kredytową, zaglądają do baz BIK. Kredytu konsolidacyjnego raczej nie otrzymają osoby, które są zadłużone. Wówczas z pomocą przychodzą inne instytucje. Niektóre firmy pożyczkowe czy parabanki oferują pożyczki konsolidacyjne, które również można przeznaczyć na spłatę wielu zobowiązań. W ich przypadku wymagania co do klienta mogą być nieco mniejsze.

Kredyt konsolidacyjny a formalności

Na wstępie konieczne jest wypełnienie wniosku o kredyt konsolidacyjny. Niektóre banki czy firmy pożyczkowe umożliwiają przesłanie formularza online, inne chcą, by stawić się osobiście w oddziale. Konieczne jest dołączenie do tego dokumentów. Jest to dowód osobisty, zaświadczenie o wysokości otrzymywanych dochodów oraz wszystkie umowy kredytowe i pożyczkowe, które mają podlegać konsolidacji.

Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, który ma wiele zalet dla klienta. Nie musi on pamiętać o spłacie kilku zobowiązań, otrzymuje jedną ratę i to taką, którą faktycznie będzie w stanie spłacać. W ten sposób może ulec poprawie jego sytuacja finansowa, niektórzy unikną wpadnięcia w długi. Można też negocjować z bankiem lepsze warunki umowy, niektóre instytucje dają możliwość dobrania dodatkowej gotówki. Minusem natomiast dla niektórych klientów może być to, że wydłużony zostaje okres kredytowania, a to z kolei może przełożyć się na większe koszty kredytu konsolidacyjnego.

Leave a reply