Rozmiar kół rowerowych – jak go właściwie dobrać?

0
794

Rozmiary kół rowerowych zwykle podawane są w calach. W przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym wystarczy wsiąść na pojazd, aby ocenić, czy jest on właściwie dobrany. Problem zaczyna się w momencie składania zamówienia przez internet. Na szczęście dopasowanie dwóch kółek nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Zdecydowana większość cyklistów nie potrzebuje pomocy obsługi! Jeśli chcesz poznać praktyczne wskazówki, to zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Rozmiar kół rowerowych a wzrost

Rozmiar kół w rowerze powinien zostać dopasowany do wzrostu. Niektórzy uważają, że kluczowa jest długość nóg – dotyczy to przede wszystkim osób, które nie posiadają standardowych proporcji ciała. Nie bez znaczenia jest jednak typ pojazdu. Ci, którzy myślą o profesjonalnych treningach powinni zagłębić się w temacie. Nie zaszkodzi zaczerpnąć porady fachowców. Zastanawiasz się, jaki rozmiar kół do wzrostu? Wystarczy skorzystać z gotowej tabeli lub kalkulatora, który po wpisaniu wymaganych danych wskaże optymalną wartość. Oczywiście trzeba pamiętać, że każdy rower musi zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb np. poprzez zmianę wysokości ramy lub siodełka. Dopiero wtedy możliwe jest osiągnięcie maksymalnego komfortu jazdy.

Rodzaj roweru a rozmiar koła

W przeszłości największą popularnością cieszyły się koła 26”. W dzisiejszych czasach są one praktycznie niespotykane w modelach dedykowanych osobom dorosłym. Kojarzą się one przede wszystkim z rowerami dziecięcymi. „Rozmiarówkę” dla dorosłych rozpoczynają koła 28”. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy lubią szybką jazdę po twardej nawierzchni. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie w przypadku nierówności terenu. Podczas pokonywania długich tras lepiej sprawdzają się duże, a jednocześnie dość wąskie koła. Dzięki nim cyklista nie musi wkładać w pedałowanie tak dużej ilości energii. Modele szosowe posiadają koła o zbliżonym rozmiarze, co crossowe, czy też trekkingowe. Dąży się do tego, aby były one lekkie i bezproblemowe w prowadzeniu.

Rozmiar kół rowerowych – 27,5” czy 29”?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedzieć na powyższe pytanie. Mniejsze koło zapewnia w tym przypadku lepszą kontrolę, co w przypadku rowerów górskich ma ogromne znaczenie. Jazda po szlaku powinna być przede wszystkim bezpieczna. Kolarze o mniejszej posturze będą bardziej zadowoleni z rozmiaru 27,5”. Koła 29” to propozycja dla osób o większych gabarytach. Wyżej opisano, jakie koła rowerowe do wzrostu będą odpowiednie. Dodatkowym atutem jest również sprawniejsze pokonywanie nierówności, a także szybsze odzyskiwanie kontaktu z podłożem. Rodzaj nawierzchni odgrywa dużą rolę.

Nadal nie wiesz jaki rozmiar koła wybrać? Sprawdź na https://antymateria.com/jak-dobrac-wlasciwy-rozmiar-kola-do-roweru/

Leave a reply