Czy można sprzedać nieruchomość z lokatorem lub najemcą?

0
595

Wiele osób zastanawia się czy możliwa jest sprzedaż nieruchomości, którą zamieszkują lokatorzy. Choć z prawnego punktu widzenia taka transakcja jest możliwa, to jednak znalezienie na nią nabywcy jest bardzo trudne. W takich sytuacjach na kupca trzeba często czekać latami, a i tak cena, którą możemy uzyskać nie zawsze bywa satysfakcjonująca. Sprawdź, jak szybko i korzystnie sprzedać nieruchomość z lokatorami.

Nieruchomość z lokatorem – jakie prawa ma właściciel?

Każdy właściciel nieruchomości może w dowolnej chwili ją sprzedać, nawet jeśli aktualnie znajdują się w niej lokatorzy. Oczywiście najlepszym wyjściem jest pozbycie się wszystkich lokatorów przed dokonaniem transakcji. Często zdarza się jednak tak, że lokatorzy nie chcą dobrowolnie opuścić mieszkania. Takie osoby chroni prawo, więc właściciel nie ma możliwości, aby samodzielnie przeprowadzić eksmisję, użyć siły czy wyrzucić niechcianych lokatorów na bruk.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się przeprowadzenie procedury eksmisyjnej. Takie przedsięwzięcia zabierają jednak bardzo dużo czasu i mogą trwać latami. Żmudna procedura eksmisyjna może być bardzo kosztowna i nie zawsze opłacalna dla właściciela. Często nieuczciwi najemcy wykorzystują polskie prawo i długo żyją na koszt właściciela.

Często zdarza się także tak, że lokal zamieszkiwany jest przez osobę, której przysługuje prawo dożywocia. Jest to jednoznaczne z tym, że taka osoba może zamieszkiwać nieruchomość aż do swojej śmierci. Takiego lokatora w żaden sposób nie można usunąć, a właściciel lokalu zobowiązany jest zapewnić mu użytkowanie mieszkania przez ten czas.

Jak sprzedać nieruchomość z lokatorem?

W niektórych trudnych sytuacjach najlepszym wyjściem wydaje się sprzedaż lokalu z lokatorem. Nowy właściciel mieszkania przejmuje po prostu nasze prawa i obowiązki w stosunku do lokalu,  a tym samym do zamieszkujących w nim lokatorów. Jednak znalezienie potencjalnego nabywcy nie jest zadaniem łatwym. Na rynku jest niewiele osób, które zdecydują się na zakup problematycznej nieruchomości, dobrą alternatywą w takiej sytuacji może być skup mieszkań. Jeśli natomiast postanowimy nieruchomość sprzedać samodzielnie ważne jest to, aby uzbroić się w cierpliwość. Koniecznym jest także poinformowanie o sytuacji prawnej lokalu już w ofercie. Oczywiście należy liczyć się z tym, że taka sytuacja dość niekorzystnie wpływa na cenę lokalu. Rozwiązaniem w tym przypadku może być skup mieszkań.

Firmy, które zajmują się profesjonalnie skupem mieszkań z lokatorami są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych metod sprzedaży i serwisów z ogłoszeniami. Pomagają one w sprzedaży lokali posiadających nawet bardzo skomplikowaną sytuację prawną. Takie usługi świadczy np. firma Kupujemy Mieszkania (https://www.kupujemym.pl). Bardzo istotną kwestią jest również to, że skup mieszkań przebiega zazwyczaj dość sprawnie i szybko. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla osób, którym zależy na sprawnej transakcji oraz szybkim otrzymaniu gotówki.

Leave a reply