Jak zacząć korzystać z Bitcoina?

0
906

Bitcoin to największa kryptowaluta oferująca szybkie i dyskretne płatności online. Poznając korzyści płynące z użytkowania kryptowalut, wiele osób chce samodzielnie zgłębić ten temat i pozyskać Bitcoiny potrzebne do nowoczesnych płatności. Jak zacząć korzystać z Bitcoina? Jak pozyskać i przechowywać cyfrowy pieniądz? W tym artykule omówimy rodzaje portfeli, a także sposoby na kupienie BTC.

Bitcoin  – jak zacząć

Jeśli nie wiesz jak zacząć korzystać z bitcoina zapoznaj się z zawartą tu instrukcją. Pierwszym krokiem jest założenie i skonfigurowanie portfela, w którym będzie można przechowywać Bitcoiny. Musimy pamiętać, że ze względu na swoją wysoką cenę oraz zdecentralizowany charakter, waluty cyfrowe są łakomym kąskiem dla hackerów, którzy codziennie próbują przejąć środki użytkowników. Dobrze skonfigurowany portfel zapobiegnie takim problemom. Rodzaje portfeli:

  • Przeglądarkowy to system obsługiwany z poziomu przeglądarki internetowej. Wiele giełd kryptowalutowych posiada dedykowany portfel przeglądarkowy do Bitcoina.
  • Desktopowy – aplikacja instalowana na naszym komputerze. To bezpieczne rozwiązanie oferujące dużą funkcjonalność. Przykładem może być Exodus.
  • Mobilny – aplikacja instalowana na naszym smartfonie. Ogromną zaletą jest możliwość płacenia w rosnącej sieci lokali stacjonarnych. Przykładowy portfel mobilny to Bitcoin Wallet.
  • Papierowy – portfelem nazywamy adres złożony z ciągu cyfr, liter oraz znaków. Może on być zapisany także na papierze. Przydatne przy inwestycjach długoterminowych.
  • Sprzętowy – niewielkie urządzenie przypominające pendrive. Można nim zdeponować środki i płacić zarówno przez Internet, jak i w punktach stacjonarnych.

Najlepszą, ale i najkosztowniejszą opcją jest portfel sprzętowy posiadający najlepsze zabezpieczenia. Najbardziej funkcjonalny i darmowy jest portfel mobilny, jednak nie zaleca się przechowywania dużej ilości kryptowalut w takim portfelu, ze względu na ryzyko kradzieży.

Zakup Bitcoina

No dobrze, masz już portfel internetowy. Czas na pozyskanie BTC. Istnieją cztery podstawowe sposoby, z których mogą skorzystać użytkownicy: kopanie, giełda, kantor online lub bitomat. Ze względu na duży poziom skomplikowania i małą opłacalność, pomijamy pierwszy sposób.

Giełda i kantor online działają na podobnych zasadach. Możemy tu wymienić tradycyjne pieniądze i pozyskać Bitcoina. W przypadku giełdy, transakcje odbywają się bezpośrednio pomiędzy dwoma użytkownikami sieci. Z kolei w przypadku kantoru online, użytkownik płaci pośrednikowi, który zdobywa kryptowalutę, a następnie przelewa ją do wskazanego portfela.

Ostatnim sposobem jest bitomat. To urządzenie przypominające swoim działaniem bankomat i wpłatomat. Możemy tu wpłacić określoną ilość gotówki, która zostanie przeliczona na Bitcoiny i dodana do naszego portfela. Sieć bitomatów w Polsce stale rośnie, dzięki czemu, ten sposób pozyskiwania kryptowaluty staje się coraz popularniejszy.

Leave a reply