Czym jest odzież ostrzegawcza i kiedy jest konieczna?

0
597

Odpowiednio dopasowana odzież przeznaczona do pracy ma bardzo duże znaczenie. Wśród dostępnych typów ubrań dla pracowników znajdują się te określane jako ostrzegawcze. Czym dokładnie jest odzież ostrzegawcza? Jakie ma ona zastosowanie? Gdzie można ją zakupić?

Odzież ostrzegawcza – co to jest?

Pojęcie jak odzież ostrzegawcza odnosi się do rodzaju odzieży, która ze względu na zastosowane do jej uszycia materiały ma właściwości ostrzegawcze.

W przypadku odzieży termin ten odnosi się do jej odblaskowych właściwości, które pozwalają na ostrzeganie z dala o tym, gdzie znajduje się osoba, która nosi właśnie takie ubrania.

Dzięki temu, że odzież ostrzegawcza może zaoferować wysoką widoczność, pozwala na zminimalizowane ryzyka wypadków, do których może dojść w ciemności.

Kiedy konieczne jest noszenie ubrań ostrzegawczych?

Ubrania ostrzegawcze są niezbędne wtedy, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki w miejscu, które jest niedostatecznie doświetlone oraz pojawia się ryzyko wypadków ze względu na jego gorszą widoczność. Dotyczy to zarówno pracy na zewnątrz, jak i we wnętrzach.

Przykładowo odzież robocza ostrzegawcza noszona jest na stanowiskach pracy w branży budowlanej, drogowej, w magazynach i centrach logistycznych, leśnictwie czy rolnictwie.

Oczywiście, są to jedynie wybrane branże, gdyż odzież odblaskowa może być stosowana na każdym stanowisku pracy, na którym pojawia się taka potrzeba.

Aby pracodawca mógł dobrać odpowiednią odzież roboczą do potrzeb pracowników, powinien on uwzględnić panujące na danym stanowisku warunki pod kątem wymogów BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy.

Rodzaje odzieży ostrzegawczej

Do kategorii odzieży ostrzegawczej zaliczyć można różne rodzaje produktów, które pozwalają na stosowanie przez cały rok, w różnych warunkach pogodowych, niskich i wysokich temperaturach.

Wśród odzieży o właściwościach ostrzegawczych znajdują się:

  • kurtki ostrzegawcze
  • polary ostrzegawcze
  • koszulki ostrzegawcze
  • spodnie ostrzegawcze
  • bezrękawniki – kamizelki ostrzegawcze
  • czapki ostrzegawcze

Powyższa odzież dostępna jest w wariantach przeznaczonych dla kobiet oraz dla mężczyzn, a także można kupić ją w wielu rozmiarach do wyboru, dlatego może być ona dopasowana do każdej sylwetki.

Różne rodzaje ubrań ostrzegawczych można znaleźć w ofercie firmy Mark the Helper, która specjalizuje się w produkowaniu odzieży roboczej oraz ochronnej. Wysokiej jakości odzież ostrzegawcza Mark the Helper charakteryzuje się zastosowaniem odpowiednio dobranych materiałów o podwyższonej trwałości i wytrzymałości, by zapewnić skuteczne zabezpieczenie na różnych stanowiskach pracy.

Jak działa odzież odblaskowa?

Ostrzegawcza odzież odblaskowa uzyskuje swoje właściwości poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów, które potrafią odbijać światło, zapewniając bardzo dobrą widoczność już z dalekie odległości.

Najczęściej odzież wykończona jest za pomocą specjalnych taśm, które mają właściwości odblaskowe. Dodatkowo stosuje się materiały odblaskowe o podobnych właściwościach, na przykład pomarańczowe, żółte.

Gdzie można kupić ubrania ostrzegawcze?

Obecnie ubrania ostrzegawcze oferowane są przez wiele firm, które mogą zaoferować swoim klientom kompleksowy asortyment różnych typów produktów dedykowanych do użytku na wielu stanowiskach pracy.

Odzież ostrzegawcza oferowana jest obecnie w sklepach BHP działających stacjonarnie oraz w sklepach internetowych, które dostarczają ją w wielu wariantach do wyboru. Można też zamawiać ją bezpośrednio na stronach internetowych producentów.

Leave a reply