Jak wygląda handel z dźwignią na kryptowalutach?

0
1022

Jednym z mechanizmów wykorzystywanych w świecie kryptowalut jest handel z dźwignią. Czym cechuje się to pojęcie? Z czym się wiąże? Czy warto z tego skorzystać?

Handel z dźwignią

Ogólnie rzecz ujmując, handel z dźwignią na bitcionie jest sytuacją, gdzie osoba grająca na giełdzie obraca także pożyczonymi kryptowalutami od innych graczy. Pożyczenie odbywa się za opłatą, natomiast wysokość tzw. dźwigni wskazuje na fakt, jaką kwotą inwestor dysponuje oraz jaka jest przez niego pożyczana. Dzięki temu gracz może obracać większym kapitałem, jednocześnie mając szansę na zwiększenie swojego zysku. To działa także w drugą stronę – w przypadku, gdy dojdzie do spadku kursu bitcoina, inwestor ponosi większe straty niż w sytuacji, gdy obraca jedynie środkami własnymi. Największą platformą do gry z dźwignią na Bitcoinie jest BitMEX (dowiedź się więcej o giełdzie).

Pytania i wątpliwości inwestorów

Zastosowanie handlu z dźwignią rodzić może szereg wątpliwości u inwestorów. Warto zauważyć, że pożyczone kryptowaluty nie stanowią przychodu, jaki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z ustawy o podatku dochodowym. Inna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy inwestor uzyskał przychód za pomocą handlu z dźwignią – wtedy kwota ta ulega opodatkowaniu. Jeśli doszło do zaciągnięcia pożyczki, należy oddać ją graczom w określonym czasie.

Kolejną wątpliwością inwestorów jest fakt, czy należy zapłacić pcc od tego typu pożyczki. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych jasno wskazuje, że podatkowi podlegają umowy pożyczki rzeczy lub pieniędzy oznaczonych jedynie co do gatunku. Kryptowaluta jest określana jako prawo majątkowe, dlatego taka pożyczka nie podlega takiemu opodatkowaniu.

Rynek kryptowalut cały czas się rozwija. Inwestorzy chętnie sięgają po ciekawe rozwiązania, jakie pozwalają im uzyskać większe zyski. Ciekawą opcją w tym przypadku jest handel z dźwignią na bitcoinie, który bazuje nie tylko na obrocie własnymi kryptowalutami, lecz także pożyczonymi od innych graczy. Taka sytuacja sprawia, że dysponujemy większym kapitałem i możemy zwiększyć zyski, lecz możemy także ponieść większe straty.

Leave a reply