Szkolenie na wózki widłowe – na czym polega i gdzie można je zrobić?

0
542

Szkolenie na wózki widłowe – na czym polega i gdzie można je zrobić?

Umiejętność obsługi wózka widłowego jest potrzebna dla wielu stanowisk, między innymi w magazynach, fabrykach czy na placach budowy. Ukończenie szkolenia pozwalającego na kierowanie takim wózkiem może pomóc znaleźć nową pracę lub awansować z dotychczasowego stanowiska. Co obejmują kursy UDT na wózki widłowe i kto może je przeprowadzać?

Czego można się nauczyć podczas kursów na wózki widłowe?

Zapisanie się na kursy UDT pozwoli na naukę współpracy z tą maszyną, dzięki czemu można będzie podjąć oficjalne zatrudnienie jako operator wózka widłowego. Takie szkolenia pozwalają na opanowanie jazdy wózkiem i bezpieczne manewrowanie nim w różnych warunkach, uważając nie tylko na towar, ale też na otoczenie. Kursanci UDT w zakresie wózków widłowych uczą się więc między innymi:

  • załadunku i rozładunku towarów o różnych gabarytach i wadze,
  • załadunku i rozładunku towarów z różnych miejsc, jak magazyny, ciężarówki czy samoloty,
  • przemieszczanie towarów na paletach albo pakowanych w skrzynie po powierzchni magazynowej,
  • precyzyjne układanie towarów w wyznaczonych miejscach i według konkretnych zasad,
  • przemyślane układanie pustych już palet.

Poza samymi czynnościami związanymi z obsługą towarów, szkolenie na wózki widłowe uczy dodatkowo dbania o sam sprzęt. Uczestnicy wiedzą dzięki temu między innymi w jaki sposób kontrolować regularnie stan sprzętu, jak przykład stan akumulatora czy też urządzeń smarujących. Nauczą się też jak usuwać zanieczyszczenia z wózka.

Kto może uzyskać uprawnienia na wózki widłowe?

W zasadzie nie ma większych ograniczeń, by zapisać się na kursy UDT. Według obowiązujących zasad bowiem uprawnienia na wózki widłowe może otrzymać każdy, kto ukończył 18 lat i posiada przynajmniej podstawowe wykształcenie. Co ważne, trzeba też dostarczyć szkoleniodawcy zaświadczenie zdrowotne, potwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia pracy jako operator wózków widłowych.

Oznacza to, że każdy, kto otrzyma od lekarza zakaz pełnienia takiego stanowiska, nie będzie mógł ukończyć kursu na wózki widłowe. Do grupy takich przeciwwskazań zalicza się przykładowo poważną i nieleczoną wadę wzroku, zaburzony czas reakcji, nieleczone problemy z utrzymaniem równowagi, nieleczoną epilepsję i każdą inną przypadłość, która mogłaby zagrażać życiu i zdrowiu zarówno operatora, jak i współpracowników.

Gdzie można zapisać się na szkolenie na wózki widłowe?

Szkolenie na wózki widłowe oferowane jest obecnie przez wiele firm zajmujących się tego typu działalnością. Jednocześnie nie każda z nich jest godna zaufania i może rzetelnie przygotować kursanta do podjęcia takiego zawodu. Dlatego warto wybrać opcję sprawdzoną, która pozwoli odpowiednio przygotować się do nowego stanowiska. Taką firmą jest na przykład GRUPA SILESIA Sp. z o.o., która organizuje między innymi właśnie kursy na wózki widłowe kategorii II WJO.

GRUPA SILESIA Sp. z o.o. to firma szkoleniowa z ugruntowaną pozycją na rynku i ciesząca się zaufaniem sporej rzeszy klientów. Dzięki wykwalifikowanej kadrze szkolącej, uczestnicy kursu mogą nauczyć się bezpiecznej obsługi wózków widłowych. Co więcej, szkolenia te wieńczy uzyskanie specjalnych certyfikatów UDT. Osoby, które zdobędą uprawnienia na wózki widłowe, otrzymają honorowane ogólnokrajowo świadectwa kwalifikacji UDT.

Uprawnienia na wózki widłowe II WJO – powszechnie wybierana kategoria kursów UDT

Kategoria II WJO w przypadku obsługi wózków widłowych jest nadrzędna względem kategorii III WJO, która nie uprawnia do sterowania wózkiem z kabiną albo podestem. Oznacza to, że uprawnienia na wózki widłowe zdobyte w ramach tej pierwszej, obejmują również uprawnienia do kierowania wózkami kategorii III. Dlatego kursy UDT z kategorii II są bardzo często wybieraną opcją przez tych, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje i zdobyć nowe stanowisko pracy.

Osoby, które ukończyły szkolenie na wózki widłowe w kategorii II WJO, otrzymują pozwolenie na kierowanie wózkami widłowymi jezdniowymi. Takie uprawnienia pozwalają na pracę z wózkami o każdym napędzie, a także bez ograniczeń co do wysokości podnoszenia czy w zakresie maksymalnego udźwigu. Kursy na wózki widłowe II WJO oferują więc możliwość zdobycia uniwersalnych i potrzebnych na wielu stanowiskach umiejętności.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://kursyzawodowe.pl/oferta/szkolenia-udt/

Leave a reply