Fotografia biznesowa dla osób w każdym wieku

0
358

 

Zdjęcie: Jakub Tyczkowski prezes zarządu REKOPOL SA fotograf: krzysztofzaleski.com

Fotografia biznesowa jest współcześnie jedną z częściej wybieranych przez osoby pracujące usług. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu posiadanie zdjęć biznesowych było konieczne jedynie w przypadku właścicieli dużych firm. Świat jednak bardzo się zmienił. Znaczna część naszej działalności przeniosła się do sieci. Z tego względu warto jest stworzyć profesjonalny wizerunek w internecie.

Dlaczego zdjęcia biznesowe są nam coraz częściej niezbędne?

Rozwój nowych technologii ma ogromny wpływ na świat, w którym żyjemy. Wiele współczesnych firm przeniosło przynajmniej część swojej aktywności do sieci. Współczesny przedsiębiorca może znaleźć odbiorców swoich produktów i usług już nie tylko w swoim mieście, ale również na drugim końcu świata. I to bez konieczności odbywania podróży zagranicznych. Dzięki internetowi możemy nawiązywać relacje z osobami, których być może nigdy nie spotkamy na żywo. Jako, że nie będziemy mieli okazji się im przedstawić, musimy zrobić na nich wrażenie w inny sposób. Do tego celu warto jest wykorzystać zdjęcia, które zamieszczamy w sieci. Pamiętajmy, że wszyscy potencjalni klienci i partnerzy biznesowi chcą wiedzieć kim jesteśmy. Jako ludzie nie lubimy bowiem podejmować współpracy z osobami, których nie znamy.

Fotografia biznesowa, która na siebie pracuje

Profesjonalna fotografia biznesowa może przynieść nam wiele korzyści finansowych. Dobre zdjęcia biznesowe mogą na siebie zarabiać jeszcze wiele lat po ich wykonaniu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, ze zdjęcia wykonane nieumiejętnie mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Współczesny klient ma ogromny wybór. Jeżeli nie wywrzemy na nim dobrego pierwszego wrażenia, najprawdopodobniej do nas nie wróci.

Zdjęcie: Marek Szczyt, fotograf Krzysztof Zaleski

Dlaczego tak trudno zrobić dobre zdjęcie biznesowe?

Dobre zdjęcie może zrobić każdy, niezależnie od umiejętności i doświadczenia. W przypadku zwykłej fotografii nie jest to trudne, gdyż jej celem jest po prostu odzwierciedlenie naszej powierzchowności w możliwie jak najbardziej atrakcyjny sposób.

Problemy zaczynają się w przypadku zdjęć biznesowych, które mają za zadanie wykreowanie wizerunku naszej osoby jako profesjonalisty w swojej branży. Żeby zrobić takie zdjęcia oprócz poczucia estetyki i umiejętności technicznych konieczne są także wiedza i doświadczenie, które zdobywa się niekiedy latami.

Komu zlecić wykonanie zdjęć biznesowych w Warszawie?

Jeżeli mieszkamy w Warszawie lub innym większym mieście, nie powinniśmy mieć kłopotów ze znalezieniem fotografa, który wykona dla nas zdjęcia biznesowe. Należy przy tym zdawać sobie sprawę, że w Polsce zawód fotografa nie jest regulowany. Może wykonywać go nawet osoba kompletnie do tego nieprzygotowana, jeżeli posiada odpowiedni sprzęt i zarejestruje własną działalność gospodarczą.

 

Jako, że nieprofesjonalne zdjęcia biznesowe mogą nam bardzo zaszkodzić, powinniśmy wystrzegać się fotografów amatorów. Jeżeli nie wiemy czy dany fotograf jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom, jedynym rozwiązaniem jest przejrzenie jego portfolio. Gdy mamy jakieś zastrzeżenia do zamieszczonych w nim zdjęć – nie podejmujmy współpracy.

Ile zapłacić za fotografię biznesową?

Kwestia opłat za zdjęcia biznesowe budzi sporo kontrowersji. Część osób uważa, że skoro ostatecznie zamawia mniejszą ilość fotografii – cena powinna być niższa. Fotograf biznesowy przedstawia jednak sytuację inaczej. Decydując się na sesję biznesową płacimy nie tyle za konkretne zdjęcie, co za wiedzę, doświadczenie, przygotowanie i czas danego specjalisty. Z tego względu cena będzie stała niezależnie od tego czy zdecydujemy się na 2 czy 20 zdjęć.

Leave a reply