Z jakich źródeł system ATS może pozyskiwać kandydatów? Sprawdźmy!

0
261

Nowoczesne oprogramowanie do rekrutacji to świetne narzędzie, dzięki któremu można znacznie zautomatyzować kolejne kroki pozyskiwania pracowników. To doskonała wiadomość nie tylko dla wielkich korporacji, ale i dla firm, które wyspecjalizowały się w poszukiwaniu kandydatów dla innych działalności. Jakie cechy powinien spełniać taki ATS?

ATS Tracking System — co trzeba wiedzieć o tych narzędziach?

Nie każde oprogramowanie daje nam dostęp do funkcji, które zautomatyzują naszą pracę. Wybierając odpowiedni software, trzeba zwrócić uwagę na to, czy narzędzie jest stale rozwijane oraz czy jego wybrane funkcje będą dla nas użyteczne. Przykładem firmy, która w swojej ofercie posiada sprawdzony system ATS jest ElevatoSoftware.

Każda osoba, która stoi przed dylematem związanym z zakupem intuicyjnego systemu do rekrutacji powinna sprawdzić, czy platforma oferuje takie rozwiązania, jak:

  • pełny support (wraz z konfiguracją i migracją danych),
  • mnogość funkcji, które pozwalają na daleko idące modyfikacje procesu pozyskiwania pracowników,
  • bezpłatne szkolenia dla rekruterów,
  • dużą elastyczność w konfiguracji oprogramowania,
  • dedykowany widżet do osadzenia na stronie firmy — np. w dziale Kariera.

Rekrutacja przez ATS to nie tylko optymalizacja czasu pracy. To także zwiększenie bezpieczeństwa całego procesu. Warto tu wskazać na ograniczenia, jakie narzuca RODO. Zgodnie z treścią rozporządzenia, informacje muszą być przechowywane na odpowiednio zabezpieczonym nośniku.

Profesjonalny system ATS spełnia wszystkie przesłanki związane z ochroną danych. To także możliwość ich łatwego zanonimizowania, czyli usunięcia po już zakończonej rekrutacji. Najlepsze narzędzia dostępne na rynku dają też dostęp do zarządzania zgodami oraz do notyfikacji, dzięki którym możemy dodatkowo przedłużyć czas przechowywania informacji o kandydatach.

Na czym polega automatyka ATS w praktyce?

Doskonałym przykładem, by wytłumaczyć, w jaki sposób software rekrutacyjny ułatwia pracę działu HR, jest publikacja ogłoszeń o pracę. Zwykle korzystamy w tym celu z kilku różnych portali, jak OLX, Jooble, Adzuna, Lento, Nuzle czy FachPraca. Nie brakuje też osób, które szukają pracowników w mediach społecznościowych. 

Ręczna publikacja ogłoszeń to zadanie bardzo angażujące. Nie chodzi tu tylko o zalogowanie się na konta i kopiowanie tego samego ogłoszenia na wybranych stronach. Ważne jest też to, by wszystkie dane od osób, które zgłoszą się do konkursów, były gromadzone w jednym miejscu. 

Oprogramowanie rekrutacyjne do Elevato wprowadza tutaj zupełnie nową jakość. Wystarczy kilka kliknięć w webowym kliencie, a wszystkie informacje zostaną automatycznie (a na dodatek w wybranych portalach za darmo) opublikowane w popularnych serwisach. Osoby, które odpowiedzą na naszą ofertę, trafią do jednej bazy danych, dzięki czemu dodatkowo zachowamy porządek w plikach z CV.

Feedback w rekrutacji a ATS

Szacuje się, że ponad połowa prowadzonych naborów nie kończy się feedbackiem, czyli informacją zwrotną. To ogromny błąd. Nie tylko w ujęciu wizerunkowym, ale i z perspektywy działu HR. Brak kontaktu ze strony firmy skutecznie zniechęca kandydata i sprawia, że raczej nie wystartuje on w kolejnych rekrutacjach, jakie przeprowadzi nasza organizacja. 

Feedback pomaga związać taką osobę z przedsiębiorstwem. To szczególnie ważne zwłaszcza teraz, w erze rynku pracownika, kiedy wykwalifikowana osoba na rynku pracy jest na wagę złota. Nie brakuje branż, gdzie profesjonalny feedback mógłby przynieść ogromne korzyści dla wszystkich stron — od agencji HR, przez pracodawcę, aż po pracownika.

Z jakimi platformami powinien być kompatybilny nasz ATS?

Czasy, kiedy trzeba było długo zastanawiać się nad tym, czy wybrane narzędzie jest dostępne tylko w wersji na Windows, czy może ma też wersję przeznaczoną na MacOS, czy Linuxa już dawno minęły. Żyjemy w erze usług webowych, czyli takich, do których wystarczy zalogować się z poziomu przeglądarki.

 

Najlepsze aplikacje ATS są tworzone właśnie w ten sposób. Zapewnia to ogromną elastyczność: z platformy można skorzystać zarówno z firmowego komputera PC, jak i ze smartfona czy z laptopa, gdy znajdujemy się na urlopie. Wystarczy login i hasło. 

 

Leave a reply