Nastała era cyfrowych bliźniaków

0
346

Jeszcze do niedawna tworzenie, testowanie i udoskonalanie skomplikowanych urządzeń i rozwiązań wymagało budowania ich prototypów. Nie ma co ukrywać – było to nie tylko czasochłonne, ale i bardzo kosztowne. Na szczęście w dzisiejszych czasach zaawansowane oprogramowanie i nowoczesne komputery pozwoliły na wprowadzenie cyfrowych bliźniaków. Na czym dokładnie polega ta technologia?

Czym są cyfrowe bliźniaki?

Z racji tego, że cyfrowy bliźniak uznawany jest za podstawę rewolucji przemysłowej, która dzieje się na naszych oczach, warto dowiedzieć się, czym on tak naprawdę jest.

Otóż, cyfrowe bliźniaki są wirtualnymi replikami fizycznych systemów lub urządzeń. Dzięki nim można przeprowadzać testy i symulacje zanim jeszcze urządzenia te zostaną wyprodukowane fizycznie. Dzięki temu szybko i wygodnie da się nie tylko testować ich możliwości, ale także na bieżąco wykrywać ewentualne problemy i eliminować je.

Technologia wirtualnego bliźniaka początkowo była wykorzystywana wyłącznie przez NASA. Obecnie powszechnie wykorzystuje się ją w przemyśle oraz branży IT.

Jak dokładnie działają cyfrowe bliźniaki?

Cyfrowy bliźniak, jak można przeczytać na stronie Bimtelligent, to nic innego, jak zaawansowany program komputerowy, który pozyskuje dane na temat określonego systemu, przedmiotu bądź też usługi. Dzięki temu użytkownik programu może pozyskiwać i wykorzystywać te dane do analizy tego, jak przedmiot ten będzie zachowywał się w określonych warunkach.

Największą zaletą cyfrowego bliźniaka jest fakt, że pozyskiwane przez niego dane są na tyle wierne, że umożliwiają pełną symulację zachowania danego systemu, urządzenia i obiektu w czasie rzeczywistym.

Gdzie w dzisiejszych czasach wykorzystuje się cyfrowe bliźniaki?

Lista zastosowań cyfrowych bliźniaków we współczesne przemyśle jest bardzo długa. Przy ich pomocy tworzy się i testuje między innymi:

  • samoloty,
  • pociągi,
  • platformy wydobywcze,
  • turbiny,
  • silniki lotnicze,
  • maszyny przemysłowe.

Cyfrowe bliźniaki są bardzo skuteczne, jeśli chodzi o rozwiązywanie doraźnych problemów, które mogą dotyczyć danego sprzętu. Dzięki wirtualnemu modelowi technicy mogą sprawdzać i testować różne sposoby usuwania awarii i wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się w realnym świecie.

We współczesnych fabrykach cyfrowe bliźniaki wykorzystywane są do testowania sprzętu i symulowania procesów produkcyjnych. Przyczyniają się do znacznego ograniczenia kosztów i oszczędności czasu. Wszystko dlatego, że stworzenie wirtualnego modelu jest o wiele szybsze i tańsze niż zbudowanie realnej kopii danej rzeczy.

Śmiało można powiedzieć, że cyfrowe bliźniaki na dobre zagościły w nowoczesnym przemyśle. Od kilku lat odmieniają pracę wielu przedsiębiorstw, upraszczając ich funkcjonowanie, poprawiając wydajność procesów produkcyjnych oraz pozwalając uzyskać stały wgląd w stan poszczególnych maszyn.

Eksperci twierdzą, że dzięki powszechnemu wykorzystaniu cyfrowych bliźniaków będzie można radykalnie skrócić czas projektowania i wdrażania nowych produktów i usług.

Leave a reply