Matura z angielskiego – jak się przygotować?
W maju uczniowie ostatnich klas szkół średnich przystąpią do egzaminu dojrzałości. Znajomość języka obcego będzie jedną z trzech podstawowych dziedzin, z której zostaną ocenieni. Język angielski jest językiem najchętniej zdawanym na maturze, a wynik uzyskany na egzaminie może realnie przyczynić się zwiększenia szans na dostanie się do wymarzonej uczelni. Sprawdźmy zatem, jak przygotować się do zdania matury z języka angielskiego.
Czy matura z angielskiego jest taka straszna?
Panuje powszechna opinia, że każdy młody człowiek umie angielski. Trudno się nie zgodzić, gdy popatrzy się na mnogość platform streamingowych, umożliwiających oglądanie filmów i seriali w języku angielskim (i nie tylko) czy wreszcie media społecznościowe, dzięki którym jesteśmy w stanie czytać i pisać komentarze w obcym języku – dyskutować, zgadzać się czy wchodzić w polemikę. Jeśli jednak czujemy braki w naszym przygotowaniu, bo wiemy, że matura rządzi się nieco innymi prawami, choćby koniecznością wpasowania się pod klucz egzaminatora, okaże się, że przygotowanie do matury z angielskiego nastręcza nieco więcej kłopotów. Z drugiej strony nie ma się co martwić na zapas. Każdy z nas, nawet jeśli mamy braki językowe, potrafi wykrzesać z siebie najprostsze słownictwo, dzięki czemu będzie umiał odpowiedzieć na pytania lub napisać prostą pracę pisemną.
Jak się przygotować do egzaminu pisemnego?
Najłatwiej otworzyć arkusze egzaminacyjne sprzed lat i rozwiązywać je w ramach powtórki. Nigdy nie wiadomo, jaki zakres tematyczny pojawi się na naszym egzaminie. Może będą to podróże, przeprowadzki, wizyta u lekarza lub kolacja w restauracji. Aby nie czuć się zaskoczonym, warto przypomnieć sobie słownictwo w praktyce an już gotowych zdaniach maturalnych.
Jeśli chodzi o gramatykę, zawsze warto przypomnieć sobie tryby warunkowe. Codziennie pisać sobie po parę zdań z każdego trybu, aż przyswoimy go sobie jako wzór, który łatwiej nam będzie odtworzyć na maturze i którym zapewnimy sobie parę punktów.
Słuchanie ze zrozumieniem
Słuchanie ze zrozumieniem może być uznane za najtrudniejszą część egzaminu i wiele osób może skusić się na zaznaczanie odpowiedzi w oparciu o szczęście. Strzelanie na pewno jest lepsze niż zostawianie pustych odpowiedzi (nigdy nie zostawiajmy pustych odpowiedzi!).
Niemniej pamiętajmy, że na internecie dostępne są arkusze z częścią słuchanie ze zrozumieniem, dlatego codziennie lub co dwa dni poświęćmy kwadrans na przesłuchanie materiałów audio ze wcześniejszych lat i matur próbnych.
Jak się przygotować do egzaminu ustnego?
Wisienką na torcie egzaminu z języka obcego jest część ustna. Pamiętajmy, że jeśli na egzaminie nie zrozumiemy pytania, zawsze możemy poprosić o powtórzenie, choć niestety kosztem jednego punktu. Przed maturą warto zatem:
- Ćwiczyć wymowę, czytając teksty w języku angielskim;
- Ćwiczyć zestawy z ostatnich lat;
- Udzielać jak najwięcej ustnych odpowiedzi na pytania kończące poszczególne rozdziały w podręczniku;
- Ćwiczyć razem ze znajomymi poprzez wzajemne odpytywanie się;
- Mówić w języku angielskim w domu;
- Myśleć w języku angielskim w ciągu dnia – na przykład mówić sobie w myślach, co widzi się z okna w trakcie podróży autobusem, jak zachowują się pasażerowie, jak my się czujemy i dlaczego.
Każda, nawet najdrobniejsza aktywność językowa przełoży się na duży sukces w przyszłości. Pamiętajmy tylko o regularności i wytrwałości.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.