Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

0
888

Potrzeby, na jakie zaciągamy kredyt, są rozmaite. Niezależnie jednak od celu, na jaki przeznaczymy uzyskane środki oraz jak wysoką sumę planujemy pożyczyć, zanim złożymy wniosek w odpowiedniej placówce, zbadajmy swoją zdolność kredytową. Pozwoli to nie tylko uniknąć przykrych niespodzianek podczas rozpatrywania wniosku, co pokaże, jaką maksymalnie kwotę będzie można pożyczyć. Jak to zrobić? Przeczytaj poniższy artykuł.

Weryfikacja zdolności kredytowej przez bank

Proces ten bywa długi i dotyka wielu różnych aspektów. Analiza jest bardzo szczegółowa i dzieli się na część jakościową oraz ilościową. Ta ostatnia polega na skontrolowaniu indywidualnej sytuacji finansowej i porównaniu przychodów ze wszystkimi wydatkami. Każdy bank ma własne wytyczne a dokładniej, jak banki wyliczają zdolność kredytową objaśnia okredyt.pl. Pod lupę najczęściej brane są aktualne spłacane zobowiązania, wysokość uzyskiwanych dochodów oraz ich regularność, a także wysokość miesięcznych kosztów utrzymania. Cała analiza nie ogranicza się tylko do tych czynników. Pod uwagę brane są również te, które w ocenie banku, mogą mieć wpływ na to, w jaki sposób wnioskodawca będzie wywiązywał się ze spłaty rat. Są nimi wiek, stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu, sytuacja zawodowa oraz branża, historia kredytowa.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Można tego dokonać osobiście w banku lub telefonicznie. Najlepszym i na pewno najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z dostępnych w internecie kalkulatorów zdolności kredytowej. Jest to dosyć łatwe. Wystarczy wpisać planowany okres spłaty. Dla kredytów gotówkowych jest to maksymalnie 120 miesięcy, a w przypadku hipotecznych 35 lat. Następnie wybieramy oprocentowania oraz rodzaj rat. Konieczne jest również podanie informacji na temat aktualnych zobowiązań. W tym polu należy podać sumę rat wszystkich innych kredytów, limity na kartach kredytowych, a także wysokość bieżących rachunków za media i czynsz. Określić trzeba także miesięczny dochód, wskazać liczbę osób na utrzymaniu. Po podaniu wszystkich niezbędnych informacji wystarczy kliknąć opcję „oblicz zdolność kredytową” i wtedy system przefiltruje wszystkie podane dane. Potem na ekranie pojawia się kwota, na jaką można zaciągnąć kredyt.

Czy sprawdzanie zdolności kredytowej jest konieczne?

Jej ocena niewątpliwie jest ważna dla banków, które muszą maksymalnie ograniczać ryzyko związane i upewnić się, że wnioskodawca będzie w stanie regularnie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Firmy pożyczkowe udzielają krótkoterminowych pożyczek, zatem weryfikacja jest znacznie uproszczona, a sam proces oceniania wniosku jest zdecydowanie krótszy od tego w bankach. Może trwać nawet kilka minut a środki z pożyczki można mieć na koncie jeszcze tego samego dnia. Dlatego też pożyczki bez sprawdzania zdolności cieszą się dużym zainteresowaniem, które zdaje się w ogóle nie maleć. Warto jednak dla zwykłego spokoju sumienia sprawdzić, na jaką kwotę możemy sobie pozwolić i na jakie warunki się zdecydować.

Leave a reply